Udostępnij

Rewolucja w magazynowaniu energii? Naukowcy chcą wykorzystać do tego… cegły

24.08.2020

Biotechnologia może przyczynić się do rewolucji w magazynowaniu energii – a przynajmniej tak twierdzą badacze, którzy pracują nad konkurencją dla akumulatorów litowo-jonowych. Dzięki odpowiedniej modyfikacji energia może być magazynowana… w cegłach.

Cegła to wynalazek znany ludzkości od co najmniej kilku tysięcy lat. Zdaniem naukowców z Washington University w St. Louis może jednak przysłużyć się także magazynowaniu energii, co w dobie nowych technologii staje się coraz pilniejszą potrzebą. Pomóc w tym mają chemiczne właściwości popularnych cegłówek, które dzięki współczesnej biotechnologii pozwalają odkryć nowe możliwości.

Czytaj także: Recykling baterii aut elektrycznych – jak wpływa na środowisko i czy się opłaca?

Wyniki swoich prac naukowcy opisali w czasopiśmie „Nature Communications„.

Rozwijając koncepcję „energetycznej” cegły naukowcy oparli się na właściwościach związanych z porowatą strukturą powierzchni. Dzięki zaaplikowaniu tam nanowłókien przewodzącego tworzywa sztucznego (zwanego PEDOT) możliwe staje się magazynowanie energii w cegłówce, stanowiącej wówczas rodzaj superkondensatora.

Pierwsze zmodyfikowane cegły są w stanie zasilić – na razie – niewielką diodę, jednak naukowcy zapowiadają pracę nad poprawą gęstości energetycznej. A tym, co przemawia na korzyść nowego pomysłu, są niższe koszty produkcji, w porównaniu z popularnymi dziś akumulatorami litowo-jonowymi. Inną zaletą ma być szybszy czas ładowania, a także dłuższa żywotność.

„Ta technologia jest znacznie tańsza niż akumulatory litowo-jonowe” – powiedział „Guardianowi” Julio D’Arcy, współautor badań. „To byłby zupełnie inny świat i nie usłyszałbyś więcej słów 'bateria litowo-jonowa'” – mówi naukowiec.

Wciąż jednak jesteśmy daleko od chwili, w której nowy sposób magazynowania energii mógłby zostać dopuszczony do masowej sprzedaży.

Dziś naukowcy z St. Louis mogą się pochwalić bowiem gęstością energetyczną zbliżoną do 1 proc. akumulatora litowo-jonowego. Twierdzą jednak, że są w stanie wkrótce poprawić tę właściwość dziesięciokrotnie.

_

Ze szczegółami dotyczącymi projektu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/bogdanhoda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.