Udostępnij

Rodzice z Europy apelują do unijnych władz o działanie ws. zmian klimatu

22.06.2020

Rodzice zrzeszeni w organizacji Parents for Future apelują do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o działanie ws. problemu zmian klimatycznych. W liście zaadresowanym do Charlesa Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassoliego aktywiści wzywają polityków, by środki przeznaczone na ratowanie gospodarek po pandemii wykorzystać na rzecz sprawiedliwej transformacji, sprzyjającej walce z kryzysem klimatycznym.

„Nasze dzieci i przyszłe pokolenia stoją w obliczu niepewnej przyszłości z powodu kryzysu klimatycznego i przyspieszenia utraty różnorodności biologicznej. Kryzys wywołany COVID-19 ujawnił groźną niestabilność światowych systemów społeczno-gospodarczych, zwłaszcza w kontekście postępującego w szybkim tempie procesu zubożania ekosfery. Nasz system społeczno-gospodarczy musi poczynić krok naprzód w kierunku większej elastyczności i zrównoważonego rozwoju” – napisano w liście, skierowanym do europejskich polityków.

Europejscy rodzice, zrzeszeni w organizacji zwracają się unijnych polityków, by wywarli oni nacisk na Radę Europejską, aby skorzystała okazji na przeznaczenie stymulujących funduszy w kierunku ambitnego przekształcenia gospodarek, w duchu Zielonego Ładu.

„Uważamy, że instytucje unijne mają obowiązek wobec swoich obywateli by promować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój globalny, aby zabezpieczyć przyszłość wszystkich naszych dzieci. Planowane przez UE finansowanie odbudowy Europy po kryzysie COVID-19 musi być inwestycją w realną, rozsądną ekonomicznie i budowaną z myślą o naszych wnukach przyszłość” – mówi Christian Zauner, ojciec z Austrii, zaangażowany w ruch Parents for Future.

Parents for Future to sieć organizacji z całego świata, które zrzeszają rodziców, protestujących wobec bierności w stosunku do problemu zmian klimatycznych. Od prawie dwóch lat działają oni na rzecz międzypokoleniowej sprawiedliwości klimatycznej, ściśle współpracując z młodzieżowymi ruchami klimatycznymi. Ruch zrzesza rodziców z 177 grup, działających w 32 krajach.

W sieci działa także polska grupa Rodzice dla Klimatu, o której działaniach pisaliśmy między innymi TUTAJ.

_

Z pełną treścią listu (w j. polskim) można zapoznać się tutaj.

Źródło: Rodzice dla Klimatu, Parents for Future

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.