Rodzice z Europy apelują do unijnych władz o działanie ws. zmian klimatu

Podziel się:

Rodzice zrzeszeni w organizacji Parents for Future apelują do Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o działanie ws. problemu zmian klimatycznych. W liście zaadresowanym do Charlesa Michela, Ursuli von der Leyen i Davida Sassoliego aktywiści wzywają polityków, by środki przeznaczone na ratowanie gospodarek po pandemii wykorzystać na rzecz sprawiedliwej transformacji, sprzyjającej walce z kryzysem klimatycznym.

„Nasze dzieci i przyszłe pokolenia stoją w obliczu niepewnej przyszłości z powodu kryzysu klimatycznego i przyspieszenia utraty różnorodności biologicznej. Kryzys wywołany COVID-19 ujawnił groźną niestabilność światowych systemów społeczno-gospodarczych, zwłaszcza w kontekście postępującego w szybkim tempie procesu zubożania ekosfery. Nasz system społeczno-gospodarczy musi poczynić krok naprzód w kierunku większej elastyczności i zrównoważonego rozwoju” – napisano w liście, skierowanym do europejskich polityków.

Europejscy rodzice, zrzeszeni w organizacji zwracają się unijnych polityków, by wywarli oni nacisk na Radę Europejską, aby skorzystała okazji na przeznaczenie stymulujących funduszy w kierunku ambitnego przekształcenia gospodarek, w duchu Zielonego Ładu.

„Uważamy, że instytucje unijne mają obowiązek wobec swoich obywateli by promować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój globalny, aby zabezpieczyć przyszłość wszystkich naszych dzieci. Planowane przez UE finansowanie odbudowy Europy po kryzysie COVID-19 musi być inwestycją w realną, rozsądną ekonomicznie i budowaną z myślą o naszych wnukach przyszłość” – mówi Christian Zauner, ojciec z Austrii, zaangażowany w ruch Parents for Future.

Parents for Future to sieć organizacji z całego świata, które zrzeszają rodziców, protestujących wobec bierności w stosunku do problemu zmian klimatycznych. Od prawie dwóch lat działają oni na rzecz międzypokoleniowej sprawiedliwości klimatycznej, ściśle współpracując z młodzieżowymi ruchami klimatycznymi. Ruch zrzesza rodziców z 177 grup, działających w 32 krajach.

W sieci działa także polska grupa Rodzice dla Klimatu, o której działaniach pisaliśmy między innymi TUTAJ.

_

Z pełną treścią listu (w j. polskim) można zapoznać się tutaj.

Źródło: Rodzice dla Klimatu, Parents for Future

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Podziel się: