Udostępnij

Rodzina uratowała niedźwiedzia z beczką na głowie. Mógł zginąć przez kawałek plastiku

01.07.2020

Podczas żeglowania rodzina w amerykańskim stanie Wisconsin przypadkiem natknęła się na młodego niedźwiedzia, którego głowa została uwięziona w plastikowej beczce. Udało im się podpłynąć na tyle blisko, by oswobodzić drapieżnika. Wideo z akcji podbija internet.

Niecodzienne nagranie wideo zostało opublikowane w niedzielę, szybko podbijając media społecznościowe, a następnie amerykańską i brytyjską prasę. „Nigdy nawet nie wyobrażałam sobie, że zrobimy coś takiego” – napisała pod filmem jego autorka i uczestniczka zdarzeń, Tricia Hurt.

W sobotę wraz z mężem i synem wybrała się motorówką na środek jeziora Marsh-Miller Lake, by spędzić wolny dzień na wędkowaniu. Nagle zauważyli młodego niedźwiedzia, który nie był w stanie wydostać swojej głowy z plastikowej beczki. Postanowili pomóc.

Po jednej z wielu prób udało się oswobodzić zwierzę, prawdopodobnie ratując mu życie.

https://www.facebook.com/tricia.hurt/videos/10219866423309286/
Facebook/Tricia Hurt

„Jesteśmy pewni, że gdybyśmy czegoś nie zrobili, nie dotarłby na brzeg” – powiedziała Tricia Hurt CNN. Amerykańska stacja relacjonuje, że o wyczynie zrobiło się głośno najpierw za sprawą gapiów, którzy obserwowali akcję z brzegu.

Następnego dnia do sieci trafiło również wideo, nagrane w czasie akcji. Tylko w serwisie Facebook udostępniono je ponad 21 tys. razy.

Niedźwiedź przetrwał, jednak pozbawić go życia mógł… plastikowy odpad, który po prostu trafił nie tam, gdzie powinien. Nie jest to jednak odosobniony przypadek, a zanieczyszczenie środowiska plastikiem staje się coraz większym problemem. Oprócz widocznego gołym okiem dużego plastiku powszechny wydaje się także problem z mikroplastikiem – zarówno pierwotnym, jak i wtórnym, który powstaje w wyniku rozpadu większych kawałków tworzyw sztucznych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/  Sergey Uryadnikov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.