Udostępnij

Równie dobrze moglibyśmy stłuc 200 tys. termometrów. Wielkopolska elektrownia wyemituje więcej rtęci

20.05.2020

Marszałek województwa wielkopolskiego zezwolił spółce ZE PAK na wyemitowanie większej ilości szkodliwych substancji. Chodzi między innymi o tlenek azotu, dwutlenek siarki i rtęć, których ilości wypuszczone do środowiska są regulowane rządowymi limitami. W przypadku elektrowni Pątnów II mają one być poluzowane na trzy lata. Przeciwko decyzji protestuje Greenpeace Polska.

Elektrownie węglowe zawsze będą zanieczyszczać atmosferę dwutlenkiem węgla, ale możemy ograniczyć skażenie innymi substancjami – przekonują działacze organizacji.

„Na skutek decyzji, do powietrza dostanie się m.in. dodatkowe 150 kilogramów rtęci, którym zgodnie z przepisami spółka ZE PAK powinna zapobiec, stosując lepsze technologie ochrony środowiska” – piszą działacze Greenpeace’u. – „Elektrownia wyemituje przez trzy lata ponad normę tyle rtęci, ile dostałoby się do powietrza, gdybyśmy stłukli ponad 200 tysięcy termometrów starego typu”

Według ekologów marszałek Marek Woźniak zignorował w ten sposób prawo mieszkańców województwa do życia w zdrowym środowisku. Zamiast tego, opowiedział się po stronie brudnego biznesu. Członkowie organizacji zapowiadają odwołanie się od decyzji do ministra klimatu Michała Kurtyki. Jeśli ten nie przyzna racji działaczom, sprawa może mieć finał w sądzie administracyjnym.



Czytaj również: Aktywiści do Solorza-Żaka: “Węgiel zabija, ten wydobywany przez kopalnie odkrywkowe także!”

„Energetyka węglowa odchodzi do przeszłości, ale nie ma żadnego powodu, żeby w swoich ostatnich latach miała prawo truć nad ponad miarę tylko po to, żeby węglowe lobby jeszcze bardziej wypchało sobie kieszenie zyskami. Nie zgadzamy się na to i zrobimy co w naszej mocy, żeby odwrócić tę szkodliwą decyzję!” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/photos/a.118639734789/10157702567669790/?type=3&theater


Decyzja dotyczy elektrowni Pątnów II, zasilanej węglem brunatnym. Ma obowiązywać od 2021 do 2024 roku. Do protestu ekologów odniósł się już właściciel instalacji. Kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka ZE PAK w suchym komunikacie podaje jedynie, że rzeczywiście uzyskała pozwolenie na zwiększone emisje. Jej przedstawiciele twierdzą, że postanowienie marszałka jest w pełni zgodne z prawem. ZE PAK wnioskował o podobne odstępstwa w sprawie swoich pozostałych elektrowni – Pątnów I oraz Konin. Decyzje wojewody w ich sprawie nie są jeszcze znane.

Źródło zdjęcia: materiały ZE PAK

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.