Udostępnij

Szczyt klimatyczny Togetair w Warszawie [TRANSMISJA NA ŻYWO]

19.04.2022

TOGETAIR, czyli coroczny szczyt klimatyczny odbywa się w dniach 20-22 kwietnia 2022 roku w salach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencji towarzyszy prezentacja Raportu Klimatycznego, w którym przedstawione zostały rekomendacje ekspertów, naukowców, biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych. SmogLab objął patronat medialny nad wydarzeniem.

To jedno z największych wydarzeń związanych z ochroną powietrza, środowiska i zmianami klimatu w Polsce. W jednym miejscu spotykają się przedstawiciele rządu, spółek skarbu państwa, eksperci, społecznicy, biznes i media. Tegoroczną agendę dominuje oczywiście najbardziej aktualna sprawa, czyli wyzwania stojące przed Polską w związku z wojną wywołaną przez Władimira Putina.

Multimedialny raport, będący podstawą zaplanowanych dyskusji dostępny jest na stronie organizatora. Został podzielony na pięć bloków tematycznych. Rozdział „Powietrze” dotyka problemów i wyzwań związanych ze smogiem oraz emisjami z transportu. Kolejny porusza kwestię suszy, marnotrawienia wody i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Podrozdział „ziemia” analizuje zależności surowcowe, bada tematykę gospodarki obiegu zamkniętego oraz ochrony środowiska. Pozostałe rozdziały dotyczą energetyki, sprawiedliwej transformacji oraz wpływu człowieka i polityk regionalnych na klimat.

Szczyt Klimatyczny – transmisja LIVE

Transmisje ze szczytu są dostępne na dwóch kanałach w dniach 20-22 kwietnia zgodnie z planem transmisji dostępnym na stronie konferencji.

Transmisja na żywo konferencji dostępna w dniach 20-22 kwietnia – studio 1
Transmisja na żywo konferencji dostępna w dniach 20-22 kwietnia – studio 2

Nauka i ekologia

Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR: – W tym roku szczyt odbywa się w nowej formule i w nowym miejscu, czyli w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zeszłoroczna edycja szczytu miała aż 15 patronatów uczelni wyższych. Dlatego chcieliśmy tą naukę do ekologii mocno dołączyć i dać jej głos. Głównym partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski – przekonywała Śmieja w zapowiedzi wydarzenia.

Szczyt klimatyczny będzie doskonałą okazją, aby zweryfikować zapowiedzi i obietnice polityków. Wśród uczestników znajdziemy bowiem ministrów, ich zastępców oraz prezesów największych państwowych spółek. Będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej, dużego biznesu, organizacji pozarządowych i świata nauki.

Pierwszy dzień szczytu obejmuje szeroko rozumianą neutralność klimatyczną. Panel otwierający przewiduje dyskusję nad bezpieczeństwem energetycznym Europy. Oprócz tego poruszana będzie tematyka geopolityki, przeciwdziałaniom zmianom klimatu, cen energii czy energetyce jądrowej. Dzień zamyka debata o morskich elektrowniach wiatrowych.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR: Jakie miasta przyszłości?

Czwartek 21 kwietnia, czyli drugi dzień TOGETAIR porusza kwestie „eko-gospodarki” XXI wieku. Paneliści będą dyskutować nad zero-emisyjnością europejskiej gospodarki. Wśród zaplanowanych tematów znajdziemy m.in. zielone budownictwo, zero-emisyjny transport oraz debatę o miastach i ich przyszłości.

„Partnerstwo dla klimatu” to ostatni z bloków tematycznych, zamykających szczyt. W piątek 22 kwietnia uczestnicy debat porozmawiają o współpracy transgranicznej, zrównoważonym rozwoju i roli samorządów wobec zagrożeń środowiskowych współczesnego świata.

Redakcja SmogLab.pl jest patronem medialnym wydarzenia. Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane na żywo w materiałach ze szczytu.

Czytaj także: Trzy dni z RIGCZem* czyli Szkolna Konferencja Klimatyczna

Zdjęcie: givaga/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.