Udostępnij

Roztoczański PN apeluje o ochronę bobrów. „Nie wszyscy rozumieją problem suszy i niszczą tamy”

09.05.2020

„Niszczenie tam bobrowych i rozlewisk gdziekolwiek, w obecnie panujących warunkach hydrologicznych – jest działaniem daleko nierozważnym” – przypomina Roztoczański Park Narodowy.

– Bobry retencjonują wodę, której przecież coraz bardziej nam brakuje. W 2010 roku badania robione m.in. przez przyrodnika doktora Andrzeja Czecha z UJ wykazały, że zbiorniki utworzone przez bobry zmagazynowały więcej wody, niż wszystkie polskie programy retencyjne – mówił w wywiadzie ze SmogLabem Roman Głodowski ze Stowarzyszenia Nasz Bóbr.

O tym samym przypominają władze Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym można podziwiać dwa naturalne rozlewiska bobrowe. Ostatnie, jakie ostały się w biegu zanikającego strumienia Świerszcz.

Dzięki rozlewiskom, zajmujących w sumie niespełna hektar, mogą zachodzić naturalne procesy zarówno w cieku, jak i w drzewostanach dookoła.

Czytaj także: Zamierają jodły, zagrożone są płazy. Susza uderza w Roztoczański Park Narodowy

„W aspekcie nienotowanej dotychczas, nie tylko w skali regionu, ale i Polski suszy, mikroretencja dolinowa pod osłoną drzewostanów ograniczających parowanie, jest kluczowym skutecznym narzędziem >>darowanym<< przez naturalne procesy dla utrzymania resztek wody w ekosystemie. Niestety, nie wszyscy dostrzegają i rozumieją problem suszy (lub go bagatelizują) i notorycznie niszczą naturalne tamy usytuowane w dolinie Świerszcza, powodując, że woda zamiast być retencjonowana – bezpowrotnie ucieka” – czytamy na stronie internetowej Parku.

Władze Roztoczańskiego PN podkreślają, że niszczenie bobrowych siedlisk i zaburzanie naturalnych procesów, w tym mikroretencji realizowanej przez zwierzęta, jest wykroczeniem.

„Apelując do rozsądku osób, które podejmują te nierozważne działania, prosimy dać spokój bobrom” – czytamy na stronie. „One w tym momencie wykonują naprawdę dobrą robotę.”

Zdjęcie: Przemysław Wasilewski/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.