Wzrost „rozwodów” wśród morskich ptaków. Według badań chodzi o zmiany klimatu

684
0
Podziel się:

Skutkiem ocieplenia mórz są “rozwody” wśród albatrosów – wykazały badania opublikowane przez Królewskie Towarzystwo Nowej Zelandii. Ptaki te zwykle łączą się w pary na całe życie. 

Badaniami objęto 15,5 tysiąca par lęgowych albatrosów czarnobrewych na Falklandach w ciągu 15 lat. – Widzimy bezpośredni związek między wzrostem temperatury powierzchni morza a wzrostem prawdopodobieństwa rozwodu – powiedział ich autor, Francesco Ventura z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Naukowcy odkryli, że średni wskaźnik rozwodów wśród ptaków wynosił 3,7 proc. Wskaźniki wzrosły do 7,7 proc. w 2017 roku, czyli w latach, gdy temperatura powierzchni morza była cieplejsza.

Ventura wyjaśnił, że rozwód między albatrosami oczywiście nie wygląda tak, że samica postanawia odejść od swojego partnera. Wcale nie dlatego opuszcza gniazdo. U ptaków rozstania spowodowane są głównie niezdolnością do reprodukcji.

– W naszej kolonii badawczej dokładnie znaliśmy tożsamość każdego ptaka hodowlanego oraz ścieżkę ich próby rozrodu. Byliśmy w stanie monitorować zakładanie par i badać, czy w kolejnym sezonie lęgowym obaj członkowie przeżyli. Sprawdzaliśmy też czy przynajmniej jeden z nich krył się z innym osobnikiem. Tak definiujemy rozwód – wytłumaczył naukowiec.

Czytaj również: Wydry wróciły do Singapuru po 50-ciu latach

Mniej pożywienia to dłuższe rozłąki i stres

Niższe temperatury powierzchni morza wskazują na wody z większą ilością pożywienia, podczas gdy cieplejsze sygnalizują warunki ubogie w zasoby.  Dlatego, gdy temperatura była wyższa, albatrosy musiały przeszukać większy obszar. Ma to dwa główne skutki dla ich populacji. 

Po pierwsze, ptaki musiały spędzać więcej czasu na uzupełnianiu energii w tych warunkach, co oznaczało, że wróciły do ​​swoich kolonii lęgowych później, prawdopodobnie wprowadzając “asynchronię między dwoma członkami pary”. Po drugie, mniej pożywienia może powodować u samic większy stres. 

– Niektóre samice albatrosów, które zwykle inicjują rozwody, mogą zinterpretować ten wyższy stres fizjologiczny jako słabą wydajność partnera i dlatego zdecydować się na alternatywnego osobnika – mówi badacz.

Ventura podkreślił, że ​​przytaczane w badaniu wskaźniki rozwodów wśród albatrosów nie są sygnałem, że ich najbliższa populacja w najbliższych latach spadnie. To nie zmienia jednak faktu, że populacje ptaków morskich na całym świecie się kurczą.

Czytaj również: Lemury i inne gatunki endemiczne zagrożone z powodu zmiany klimatu

__

Źródło: USA Today

Zdjęcie: Jose Rui Santos / Shutterstock

Podziel się: