Udostępnij

Wzrost „rozwodów” wśród morskich ptaków. Według badań chodzi o zmiany klimatu

15.01.2024

Skutkiem ocieplenia mórz są “rozwody” wśród albatrosów – wykazały badania opublikowane przez Królewskie Towarzystwo Nowej Zelandii. Ptaki te zwykle łączą się w pary na całe życie. 

Badaniami objęto 15,5 tysiąca par lęgowych albatrosów czarnobrewych na Falklandach w ciągu 15 lat. – Widzimy bezpośredni związek między wzrostem temperatury powierzchni morza a wzrostem prawdopodobieństwa rozwodu – powiedział ich autor, Francesco Ventura z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Naukowcy odkryli, że średni wskaźnik rozwodów wśród ptaków wynosił 3,7 proc. Wskaźniki wzrosły do 7,7 proc. w 2017 roku, czyli w latach, gdy temperatura powierzchni morza była cieplejsza.

Ventura wyjaśnił, że rozwód między albatrosami oczywiście nie wygląda tak, że samica postanawia odejść od swojego partnera. Wcale nie dlatego opuszcza gniazdo. U ptaków rozstania spowodowane są głównie niezdolnością do reprodukcji.

– W naszej kolonii badawczej dokładnie znaliśmy tożsamość każdego ptaka hodowlanego oraz ścieżkę ich próby rozrodu. Byliśmy w stanie monitorować zakładanie par i badać, czy w kolejnym sezonie lęgowym obaj członkowie przeżyli. Sprawdzaliśmy też czy przynajmniej jeden z nich krył się z innym osobnikiem. Tak definiujemy rozwód – wytłumaczył naukowiec.

Czytaj również: Wydry wróciły do Singapuru po 50-ciu latach

Mniej pożywienia to dłuższe rozłąki i stres

Niższe temperatury powierzchni morza wskazują na wody z większą ilością pożywienia, podczas gdy cieplejsze sygnalizują warunki ubogie w zasoby.  Dlatego, gdy temperatura była wyższa, albatrosy musiały przeszukać większy obszar. Ma to dwa główne skutki dla ich populacji. 

Po pierwsze, ptaki musiały spędzać więcej czasu na uzupełnianiu energii w tych warunkach, co oznaczało, że wróciły do ​​swoich kolonii lęgowych później, prawdopodobnie wprowadzając “asynchronię między dwoma członkami pary”. Po drugie, mniej pożywienia może powodować u samic większy stres. 

– Niektóre samice albatrosów, które zwykle inicjują rozwody, mogą zinterpretować ten wyższy stres fizjologiczny jako słabą wydajność partnera i dlatego zdecydować się na alternatywnego osobnika – mówi badacz.

Ventura podkreślił, że ​​przytaczane w badaniu wskaźniki rozwodów wśród albatrosów nie są sygnałem, że ich najbliższa populacja w najbliższych latach spadnie. To nie zmienia jednak faktu, że populacje ptaków morskich na całym świecie się kurczą.

Czytaj również: Lemury i inne gatunki endemiczne zagrożone z powodu zmiany klimatu

__

Źródło: USA Today

Zdjęcie: Jose Rui Santos / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.