Udostępnij

Wzrost „rozwodów” wśród morskich ptaków. Według badań chodzi o zmiany klimatu

27.12.2021

Skutkiem ocieplenia mórz są “rozwody” wśród albatrosów – wykazały badania opublikowane przez Królewskie Towarzystwo Nowej Zelandii. Ptaki te zwykle łączą się w pary na całe życie. 

Badaniami objęto 15,5 tysiąca par lęgowych albatrosów czarnobrewych na Falklandach w ciągu 15 lat. – Widzimy bezpośredni związek między wzrostem temperatury powierzchni morza a wzrostem prawdopodobieństwa rozwodu – powiedział ich autor, Francesco Ventura z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Naukowcy odkryli, że średni wskaźnik rozwodów wśród ptaków wynosił 3,7 proc. Wskaźniki wzrosły do 7,7 proc. w 2017 roku, czyli w latach, gdy temperatura powierzchni morza była cieplejsza.

Ventura wyjaśnił, że rozwód między albatrosami oczywiście nie wygląda tak, że samica postanawia odejść od swojego partnera. Wcale nie dlatego opuszcza gniazdo. U ptaków rozstania spowodowane są głównie niezdolnością do reprodukcji.

– W naszej kolonii badawczej dokładnie znaliśmy tożsamość każdego ptaka hodowlanego oraz ścieżkę ich próby rozrodu. Byliśmy w stanie monitorować zakładanie par i badać, czy w kolejnym sezonie lęgowym obaj członkowie przeżyli. Sprawdzaliśmy też czy przynajmniej jeden z nich krył się z innym osobnikiem. Tak definiujemy rozwód – wytłumaczył naukowiec.

Czytaj również: Wydry wróciły do Singapuru po 50-ciu latach

Mniej pożywienia to dłuższe rozłąki i stres

Niższe temperatury powierzchni morza wskazują na wody z większą ilością pożywienia, podczas gdy cieplejsze sygnalizują warunki ubogie w zasoby.  Dlatego, gdy temperatura była wyższa, albatrosy musiały przeszukać większy obszar. Ma to dwa główne skutki dla ich populacji. 

Po pierwsze, ptaki musiały spędzać więcej czasu na uzupełnianiu energii w tych warunkach, co oznaczało, że wróciły do ​​swoich kolonii lęgowych później, prawdopodobnie wprowadzając “asynchronię między dwoma członkami pary”. Po drugie, mniej pożywienia może powodować u samic większy stres. 

– Niektóre samice albatrosów, które zwykle inicjują rozwody, mogą zinterpretować ten wyższy stres fizjologiczny jako słabą wydajność partnera i dlatego zdecydować się na alternatywnego osobnika – mówi badacz.

Ventura podkreślił, że ​​przytaczane w badaniu wskaźniki rozwodów wśród albatrosów nie są sygnałem, że ich najbliższa populacja w najbliższych latach spadnie. To nie zmienia jednak faktu, że populacje ptaków morskich na całym świecie się kurczą.

Czytaj również: Lemury i inne gatunki endemiczne zagrożone z powodu zmiany klimatu

__

Źródło: USA Today

Zdjęcie: Jose Rui Santos / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.