Udostępnij

Rusza program Mój Prąd w wersji 4.0. Wsparcie do 20,5 tys. zł obejmie także magazyny energii

16.04.2022

15 kwietnia ruszyła czwarta edycja programu Mój Prąd. Tym razem dotację pozyskać można nie tylko na mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią. W przypadku inwestycji obejmującej wszystkie te elementy, otrzymać będzie można do 20,5 tys. złotych. Budżet „Mojego Prądu 4.0” to 350 milionów złotych.

Kolejny już nabór wniosków w ramach programu „Mój Prąd” rozpoczął się w piątek 15 kwietnia 2022 roku. Ma on być prowadzony w trybie ciągłym. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, celem programu w wersji 4.0 jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji prądu poprzez jego magazynowanie, a także wzmocnienie efektywności zarządzania energią elektryczną. Realizacja programu ma potrwać do roku 2023, na co przewidziano budżet w wysokości 350 milionów złotych.

NFOŚiGW wylicza, że w rezultacie emisje dwutlenku węgla zmniejszyć się mają o 910 tys. ton w ciągu roku. Wskaźnik dodatkowej zdolności wytwarzania energii z OZE ma osiągnąć co najmniej 1200 MW. Wszystko to ma na celu wsparcie założeń transformacji energetycznej kraju. Fundusz zwraca uwagę, że silny i systematyczny rozwój źródeł odnawialnych zakłada zarówno „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040”, jak i „Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030”.

Czytaj także: Sprawdzono ceny węgla w składach. Jest dwa razy drożej niż rok temu

Wsparcie w ramach programu Mój Prąd 4.0. Dla kogo i na jaki cel?

„Program w nowej odsłonie nadal adresowany będzie do osób fizycznych mających zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), ale obecnie – poza dofinansowaniem do mikroinstalacji fotowoltaicznej – będzie można również uzyskać dofinansowanie do nowych komponentów, sprzyjających upowszechnianiu w kraju bezpiecznej, przemyślanej i dzięki temu efektywnej energetyki rozproszonej. Wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji obejmie urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła bezpośrednio u prosumenta, dzięki którym sieć elektroenergetyczna przestanie być 'wirtualnym magazynem energii'” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW, który odpowiada za uruchomienie naboru wniosków.

Dofinansowanie będzie mogło ponadto objąć urządzenia służące racjonalnemu zarządzaniu energią elektryczną.

„Zależy nam na tym, aby prosumenci mogli być jak najbardziej samodzielni i niezależni w gospodarowaniu energią, którą wyprodukują w swoim domu” – powiedział w oświadczeniu wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski. „Czwarta edycja programu 'Mój Prąd’ powinna zatem kreować mechanizmy, które będą stymulować wzrost konsumpcji energii przez samych jej wytwórców. A zarazem tak racjonalizować cały proces produkcji, by zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznej. Umożliwią to systemy pozwalające na krótkookresowe (do kilku dni) magazynowanie energii w cieple lub poprzez wykorzystanie procesów elektrochemicznych. Dzięki dotacjom chcemy upowszechniać oba te elementy” – podkreśla wiceszef NFOŚiGW.

Mój Prąd Do 20,5 tys. złotych na fotowoltaikę i wspierające ją systemy

W założeniach program Mój Prąd 4.0 skierowany jest do prosumentów, którzy będą rozliczać się na nowych zasadach. Te, określane mianem net-billing, obowiązują właścicieli instalacji podłączonych do sieci od dnia 1 kwietnia 2022 roku. W takim przypadku otrzymać będzie można maksymalnie do 20,5 tys. złotych bezzwrotnej dotacji, obejmującej do 50% kosztów kwalifikowanych.

Czytaj także: Zmienił kocioł na pompę ciepła. „Więcej zostaje w portfelu” [ROZMOWA]

Wsparcie może objąć zakup i montaż paneli wraz z podstawowymi urządzeniami (do 5 tys. złotych, przy finansowaniu także innych elementów), magazyn ciepła (do 5 tys. złotych), magazyn energii elektrycznej (do 7,5 tys. złotych) i system zarządzania energią HEMS/EMS (do 3 tys. złotych). W przypadku finansowania wyłącznie mikroinstalacji PV wsparcie może wynieść maksymalnie 4 tys. złotych.

Przewidziano także dotacje dla prosumentów już posiadających panele fotowoltaiczne, którzy rozliczają się „po staremu”, tj. w systemie zwanym net-metering. Muszą jednak oni przejść na nowy sposób rozliczania, czyli net-billing. Wysokość dofinansowania w ich przypadku zależy od tego, czy wcześniej korzystali z programów wsparcia na inwestycję. Szczegółowe warunki korzystania z programu Mój Prąd 4.0, zarówno dla starych, jak i nowych prosumentów, znaleźć można na stronach rządowych.

_

Zdjęcie: manfredxy / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.