Udostępnij

Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. „Kopciuchy” już nie będą anonimowe

01.07.2021

1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za pośrednictwem której zebrane mają zostać dane na temat źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w Polsce. W pierwszym dniu funkcjonowania CEEB platforma on-line, poprzez którą można składać deklaracje, przestała działać. Najprawdopodobniej stało się tak z powodu dużego ruchu na stronie.

Uruchomiona 1 lipca Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma służyć poprawie jakości powietrza w Polsce. Pomoże identyfikacji źródeł niskiej emisji, która jest głównym źródłem pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu.

„Długo na to czekaliśmy i długo o to zabiegaliśmy jak Polski Alarm Smogowy. Dziś rusza powszechny obowiązek zarejestrowania źródeł ogrzewania budynków” – napisał na Twitterze Andrzej Guła, lider PAS, dziękując osobom zaangażowanym w powstanie CEEB.

W pierwszym dniu funkcjonowania platformy on-line, poprzez którą można składać deklaracje, aplikacja chwilowo przestała działać. Za problemy odpowiada najprawdopodobniej duży ruch na stronie, generowany przez zainteresowanych obywateli.

Obowiązek złożenia deklaracji

Obowiązek złożenia deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków spoczywa na właścicielach i zarządzających budynkami. Dotyczy to także mieszkańców gmin, które – na własną rękę – prowadziły inwentaryzację źródeł ciepła.

W przypadku źródeł ciepła w już istniejących budynkach na złożenie deklaracji mamy 12 miesięcy. W przypadku nowych obiektów na zgłoszenie stosownych informacji przewidziano 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe, a za jego niedopełnienie grozi grzywna w wysokości do 5 tys. złotych.

Deklaracja on-line lub tradycyjnie

Dokument można złożyć poprzez stronę internetową lub też w formie papierowej do gminy. Platformę do składania deklaracji on-line, a także szczegółowe informacje na temat CEEB, znaleźć można pod adresem: https://zone.gunb.gov.pl/

Wniosek w wersji papierowej, który złożyć można w gminie, dostępny jest tutaj: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Deklaracja obejmuje podstawowe informacje na temat nieruchomości. Akcent położony jest na liczbę, a także rodzaj źródeł ciepła w budynku, ich przeznaczenie oraz rodzaj wykorzystywanego paliwa.

„Kopciuchy nie będą anonimowe”

„Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu 'kopciuchy’ przestaną być anonimowe” – mówił Andrzej Guła z PAS w rozmowie ze Smoglabem, przy okazji przyjęcia ustawy ustanawiającej CEEB.

„Bez tego rodzaju inwentaryzacji działania na rzecz poprawy jakości powietrza były prowadzone poniekąd w ciemno. Wymianę źródeł ciepła dotowano w ramach różnego rodzaju programów. Nie wiadomo było, czy ta osoba w praktyce nie powróciła do starego sposobu ogrzewania. I czy ponownie nie powoduje uciążliwości środowiskowych” – podkreślał Guła.

_

Zdjęcie: Shutterstock/baon

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.