Udostępnij

Rybnicki Alarm Smogowy apeluje do władz województwa o zaostrzenie uchwały antysmogowej

16.04.2018

’- Według obecnych zapisów uchwały antysmogowej dla Śląska, możemy się spodziewać poprawy jakości powietrza najszybciej za 10 lat. To trzeba zmienić – mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego. W tym tygodniu, razem z innymi członkami RAS złożył petycję do Urzędu Marszałkowskiego o zaostrzenie uchwały i bardziej zdecydowaną walkę o czyste powietrze.

Zdaniem działaczy Alarmu, plan dla Śląska jest nie dość, że zbyt powolny, to jeszcze niezgodny z zaleceniami Unii Europejskiej. Zakłada on wycofanie najstarszych kopciuchów, czyli tych, które mają powyżej 10 lat do końca 2021 roku, mających pomiędzy 5 a 10 lat do końca 2023, młodszych niż pięć lat do 31 grudnia 2025 oraz pieców o klasie niższej niż piąta do końca 2027 roku.
– Nie możemy tyle czekać, szczególnie, że jakość powietrza na Śląsku jest najgorsza w Polsce – mówi Zdzisław Kuczma. Dlatego Rybnicki Alarm proponuje przesunięcie tych dat wymiany pieców.
„Wnosimy zatem aby tzw. kopciuchy, które w dacie wejścia w życie uchwały eksploatowane były powyżej 5 lat od daty ich produkcji zostały wyeliminowane z użytkowania od 1 stycznia 2021r. , a pozostałe kotły węglowe poniżej V klasy wyeliminowane zostały z użytkowania od 1 stycznia 2024r.” – czytamy w komunikacie RAS.
Argumentem za zaostrzeniem uchwały antysmogowej jest przede wszystkim dbanie o zdrowie mieszkańców. Jak podkreślają członkowie RAS, badania Śląskiego Centrum Chorób Serca dowiodły, że podczas wysokich stężeń smogu zauważono wzrost notowanych przypadków udaru mózgu o 16 proc., liczby wizyt w poradniach POZ o 14 proc., a śmiertelności ogólnej o 6 proc. (więcej o badaniach TUTAJ). W petycji, którą Alarm przekazał wicemarszałkowi Michałowi Gramatyce, przywołano także dane Europejskiej Agencji Środowiska, która szacuje, że rocznie w Polsce przez smog przedwcześnie umiera 50 tysięcy osób.
– Przyspieszenie wymian nie dość, że przyczyniłoby się do uratowania od przedwczesnej śmierci tysięcy mieszkańców całego Śląska, to jednocześnie byłoby dostosowaniem się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego – podkreśla Kuczma.
Chodzi o wyrok, w którym Trybunał stwierdził, że Polska naruszyła postanowienia unijnej dyrektywy w sprawie ochrony powietrza, poprzez regularne przekraczanie norm stężeń PM 10 i brak zapewnienia, że przyczyna takich stężeń zostanie zlikwidowana jak najszybciej.
– Trudno uznać, że zlikwidowanie głównej przyczyny smogu za 10 lat, to działanie „jak najszybsze” – mówią członkowie RAS, a w oficjalnym oświadczeniu piszą:
„Taka zmiana Uchwały antysmogowej, a w szczególności eliminacja najstarszych kotłów mogłaby zostać uznana za dostosowanie się Rzeczypospolitej do wyroku Trybunału, bowiem o kilka lat  skróciłaby okres dochodzenia do poziomów PM10 wskazanego w dyrektywie.”
Petycja już trafiła do Urzędu Marszałkowskiego. Co stanie się dalej?
– Zarząd województwa powinien poddać ewentualny nowy zapis uchwały pod konsultacje, po czym skierować do sejmiku. Cokolwiek by się nie stało, według przepisów województwo ma teraz trzy miesiące na odpowiedź – tłumaczy Kuczma. Dodaje, że Alarm ma być zaproszony do udziału w komisji, która będzie się zajmowała uchwałą antysmogową.
Petycja do władz województwa została sporządzona we współpracy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Ze strony prawnej pomógł mecenas Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold z Krakowa. To nie pierwszy raz, kiedy działacze RAS pracują z tą Fundacją – w 2015 roku przy jej wsparciu jeden z członków Alarmu, Oliwer Palarz, pozwał Skarb Państwa za smog (pisaliśmy o tym TUTAJ). Wciąż  czeka na wyrok.
Fot. Rybnik/Smogowa Mapa Polski

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.