Udostępnij

Rybnik wcześniej bez kopciuchów? Miasto przyjęło uchwałę zaproponowaną przez Rybnicki Alarm Smogowy

04.03.2019

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Rybnika przyjęła uchwałę, której projekt został zgłoszony przez Rybnicki Alarm Smogowy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w grudniu. Zgodnie z jej treścią miasto zaapeluje do Zarządu Województwa Śląskiego m.in. o skrócenie czasu na wymianę pozaklasowych kotłów.

O propozycji Rybnickiego Alarmu Smogowego i CRIS-u – a także wcześniejszym, odrzuconym wniosku – pisaliśmy już w grudniu. Przed głosowaniem uchwała musiała jednak trafić jeszcze przed miejskie komisje – najpierw branżową (Komisję Przemysłu Górniczego, Ekologii i Rolnictwa), a następnie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Tam wynegocjowany został ostateczny kształt uchwały.

Apel do władz województwa

Rybnicki Alarm Smogowy wraz z CRIS domagają się od województwa, by skrócony został czas, jaki mieszkańcy otrzymali na wymianę pozaklasowych kotłów. Zdaniem aktywistów argument, że mniej zamożni obywatele potrzebują więcej czasu, by dostosować się do nowych regulacji, przestał być aktualny wraz z wprowadzeniem dotacji w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Stąd propozycja, by Rada Miasta Rybnika – w imieniu mieszkańców – zaapelowała do Zarządu Województwa Śląskiego o skrócenie czasu na wymianę.

„Wcześniej składaliśmy podobną petycję do władz województwa, ale wtedy był to głos tylko nasz i CRIS-u. W tej chwili do Zarządu Województwa Śląskiego zostanie przekazana petycja Rady Miasta Rybnika, czyli radnych wybranych w demokratycznych wyborach. W tej sytuacji zarząd województwa powinien poważnie się zastanowić nad propozycjami zawartymi w petycji, ponieważ pochodzą one bezpośrednio od przedstawicieli Rybniczan” – powiedział Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Treść apelu

Zgodnie z uchwałą miasto zaapeluje do Zarządu Województwa Śląskiego o zmianę Uchwały Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017  z dnia 7 kwietnia 2017 roku. Modyfikacja, zaostrzająca przepisy na terenie miasta Rybnika, miałaby dotyczyć m.in.:

  • zakazu montowania instalacji zasilanych węglem w nowych budynkach, w przypadku których zgłoszenie budowy lub złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nastąpiło po 1 stycznia 2020 roku;
  • skrócenia okresów przejściowych (przeznaczonych na wymianę kotłów) w taki sposób, że wymagania (wymienione w §4 uchwały Sejmiku) dla instalacji, których eksploatację rozpoczęto przed 1 września 2017 roku, będą obowiązywać:
  • od 1 stycznia 2022 r. zakaz eksploatowania instalacji, które są użytkowane od 5  do 10 lat od daty ich produkcji;
  • od 1 stycznia 2022 r. roku zakaz używania instalacji poniżej 5 lat od daty ich produkcji;
  • natomiast od 1 stycznia 2024 r. zakaz w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

 

Źródła: Rybnicki Alarm Smogowy, rybnik.com.pl

Zdjęcie: Shutterstock/manasesistvan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.