W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Rybnika przyjęła uchwałę, której projekt został zgłoszony przez Rybnicki Alarm Smogowy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w grudniu. Zgodnie z jej treścią miasto zaapeluje do Zarządu Województwa Śląskiego m.in. o skrócenie czasu na wymianę pozaklasowych kotłów.
O propozycji Rybnickiego Alarmu Smogowego i CRIS-u – a także wcześniejszym, odrzuconym wniosku – pisaliśmy już w grudniu. Przed głosowaniem uchwała musiała jednak trafić jeszcze przed miejskie komisje – najpierw branżową (Komisję Przemysłu Górniczego, Ekologii i Rolnictwa), a następnie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Tam wynegocjowany został ostateczny kształt uchwały.
Apel do władz województwa
Rybnicki Alarm Smogowy wraz z CRIS domagają się od województwa, by skrócony został czas, jaki mieszkańcy otrzymali na wymianę pozaklasowych kotłów. Zdaniem aktywistów argument, że mniej zamożni obywatele potrzebują więcej czasu, by dostosować się do nowych regulacji, przestał być aktualny wraz z wprowadzeniem dotacji w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Stąd propozycja, by Rada Miasta Rybnika – w imieniu mieszkańców – zaapelowała do Zarządu Województwa Śląskiego o skrócenie czasu na wymianę.
„Wcześniej składaliśmy podobną petycję do władz województwa, ale wtedy był to głos tylko nasz i CRIS-u. W tej chwili do Zarządu Województwa Śląskiego zostanie przekazana petycja Rady Miasta Rybnika, czyli radnych wybranych w demokratycznych wyborach. W tej sytuacji zarząd województwa powinien poważnie się zastanowić nad propozycjami zawartymi w petycji, ponieważ pochodzą one bezpośrednio od przedstawicieli Rybniczan” – powiedział Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.
Treść apelu
Zgodnie z uchwałą miasto zaapeluje do Zarządu Województwa Śląskiego o zmianę Uchwały Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 roku. Modyfikacja, zaostrzająca przepisy na terenie miasta Rybnika, miałaby dotyczyć m.in.:
- zakazu montowania instalacji zasilanych węglem w nowych budynkach, w przypadku których zgłoszenie budowy lub złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nastąpiło po 1 stycznia 2020 roku;
- skrócenia okresów przejściowych (przeznaczonych na wymianę kotłów) w taki sposób, że wymagania (wymienione w §4 uchwały Sejmiku) dla instalacji, których eksploatację rozpoczęto przed 1 września 2017 roku, będą obowiązywać:
- od 1 stycznia 2022 r. zakaz eksploatowania instalacji, które są użytkowane od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;
- od 1 stycznia 2022 r. roku zakaz używania instalacji poniżej 5 lat od daty ich produkcji;
- natomiast od 1 stycznia 2024 r. zakaz w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Źródła: Rybnicki Alarm Smogowy, rybnik.com.pl
Zdjęcie: Shutterstock/manasesistvan