Udostępnij

Chciał drzew na „zrewitalizowanym” rynku. Burmistrz woli parking i tuje

21.06.2023

Wzorując się m.in. na mieszkańcach Krakowa, Piotr Pabis chciał posadzić drzewa na rynku w swojej miejscowości. Urzędnicy odrzucili jego projekt, argumentując to m.in. odwołaniami do założeń historycznych. Na tym samym rynku znajduje się parking zajmujący ok. 1/3 powierzchni rynku.

To historia jakich wiele. Ponad 10 lat temu rynek w dolnośląskim Chojnowie przeszedł tzw. rewitalizację. Kosztem 5 milionów złotych urząd pozbył się dotychczasowej zieleni i wymienił wszystkie nawierzchnie. Do tego dostawił fontannę, trochę małej architektury i posadził nową zieleń. Aż 70 proc. kosztów inwestycji zostało sfinansowanych w ramach unijnego wsparcia, resztę wygospodarowano z budżetu miasta.

Efekt widać na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej. Piotr Pabis, jeden z mieszkańców Chojnowa, uznał, że mieszkańcom należy się więcej zieleni. Gdy pytamy go o efekty rewitalizacji, nie ukrywa rozgoryczenia. W rozmowie z redakcją przypomina, że zamiast rosnących do tej pory drzew pojawiły się tuje i małe drzewka w doniczkach. – W zeszłym roku podczas przejścia przez rynek w upalne popołudnie zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę, jako jeszcze w miarę młodemu człowiekowi, sprawia mi to trudność – mówi nam mieszkaniec.

 class=
Rynek w Chojnowie z lotu ptaka fot. Google Maps

Inicjator posadzenia drzew na rynku dodaje, że Chojnów posiada jeden z większych rynków na Dolnym Śląsku. Jest też miastem silnie zurbanizowanym (gęstość zaludnienia to aż 2444 os/km 2). Pomysł drzew na rynku podpatrzył w Krakowie i w jednej z pobliskich miejscowości. – Pozbawienie serca Chojnowa roślinności jest bardzo odczuwalne. Drugim impulsem działania był zwycięski projekt w budżecie obywatelskim w pobliskiej Kamiennej Górze. Uważam, że pozostawienie obecnej sytuacji, gdzie płyta rynku nagrzewa się do ogromnych temperatur, jest też bezpośrednim zagrożeniem dla seniorów czy osób chorych. Przyszłość należy tylko i wyłącznie do zielonych miast – komentuje Piotr Pabis.

Chciał ten pomysł z nimi skonsultować. Stwierdził, że dobrą ścieżką na taką weryfikację jest poddanie pomysłu pod głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Szybkiej weryfikacji pomysłu jednak nie będzie, bo urzędnicy zablokowali projekt przed głosowaniem.

 class=
Rynek w Chojnowie po rewitalizacji fot. Piotr Pabis

Urzędnicy o drzewach na rynku: nie da się

Zapytaliśmy w urzędzie skąd taka decyzja. Urząd miasta znajduje się 3 minuty pieszo od rynku. Działający w imieniu burmistrza (Jan Serkies, ur. 1959, rządzi Chojnowem od 2002 r.) pracownicy zasłaniają się przeprowadzoną ponad dekadę temu rewitalizacją. – Przeprowadzona została wówczas analiza historyczna przekształceń obiektu, w której za podstawowe założenie projektowe przyjęto zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby nawiązać do jego charakteru z przełomu XIX i XX wieku, w odniesieniu do typowych rozwiązań zagospodarowania rynków małomiasteczkowych miast przemysłowych na terenie Dolnego Śląska – czytamy w piśmie przesłanym do redakcji.

Ratusz dodaje, że przyjęte rozwiązanie projektowe miało na celu odtworzenie dawnego charakteru Rynku. A dokładniej jego rolę publiczną, miejsce spotkań mieszkańców oraz podkreślenie walorów estetycznych miasta. Nowe nasadzenia to z kolei efekt konsultacji z konserwatorem zabytków, a „układ drogowy podkreśla płaszczyznę rynku z centralnym elementem w formie rabaty i zagospodarowania otoczenia fontanny”.

Według urzędników proponowana lokalizacja nasadzeń koliduje z istniejącym uzbrojeniem terenu.

Czyli tłumacząc na polski: nie da się.

Zabetonowany rynek w Chojnowie osobistą dumą burmistrza

Mieszkaniec, który chciał wprowadzić drzewa na lokalny rynek, nie kryje zdziwienia decyzją burmistrza. – Tak naprawdę można ją skrócić do jednego zdania: 10 lat temu wybrałem najlepszy na świecie projekt rewitalizacji rynku i nic się już nie zmieni – mówi nam Pabis.

– Oczywiście zdaję sobie ze sprawę z faktu, że na chojnowskim rynku miejskim jest tak samo, jak na każdym innym, że istnieje gęsta sieć infrastruktury technicznej oraz urządzenia z nią związane. Z tego powodu w budżecie zostały wyodrębnione fundusze na projekt, który ma wskazać możliwe miejsca nasadzeń. Przecież chodzi o drzewa na rynku, a nie dokładnie na tym konkretnym metrze kwadratowym, gdzie są instalacje. Nie sposób nie skomentować również głównego powodu odrzucenia wniosku – wyjaśnia mieszkaniec.

O jaki powód chodzi? – Plan zagospodarowania przestrzennego ma nie dopuszczać do nasadzeń, ponieważ mówi, że rynek to plac komunikacyjny. Naprawdę nie wiem, jakie Urząd Miejski w Chojnowie zna przepisy zabraniające sadzenia drzew przy ciągach komunikacyjnych. Uważam, że komisja weryfikacyjna miała przykaz od burmistrza na niedopuszczenie pod głosowanie mojego projektu, a głównym powodem jest osobista duma burmistrza z zabetonowania rynku.

Mieszkaniec zapowiedział, że w następnej edycji razem z grupą mieszkańców ponownie złożą projekt do budżetu obywatelskiego.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.