Udostępnij

Rząd Katalonii ogłosił stan zagrożenia klimatycznego

17.05.2019

Rząd Katalonii – jednego z autonomicznych regionów Hiszpanii – ogłosił w środę deklarację zagrożenia klimatycznego. W dokumencie zwrócono uwagę na niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatu oraz nakreślono ramy dla planowanych działań.

„Rząd ma plan działania, ale jesteśmy świadomi, że musi zostać zrobione więcej. Po stronie rządu, ale nie tylko rządu. Jesteśmy w sytuacji, w której każdy musi działać: firmy, jednostki, społeczeństwo obywatelskie. Konieczne jest zwiększenie świadomości całego społeczeństwa” – powiedziała rzeczniczka rządu podczas konferencji prasowej.

Katalonia to autonomiczny region Hiszpanii, zamieszkiwany przez ok. 7,5 miliona osób. Główną gałęzią tamtejszej gospodarki jest turystyka. Intensywnie funkcjonuje również uprzemysłowione rolnictwo oraz sadownictwo, a także przemysł – m.in. włókienniczy, chemiczny i elektrotechniczny. Między innymi naprzeciw zagrożeniom związanym z tymi sektorami wychodzi klimatyczna deklaracja rządu.

Autorzy deklaracji powołują się na raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym zaleca się redukcję emisji gazów cieplarnianych o 45 proc. do roku 2030 (w stosunku do emisji z roku 2010) i zeroemisyjność netto do 2050 roku. Przywołany zostaje również niedawny raport IPBES (2019) – mówiący o bezprecendensowym zaniku bioróżnorodności, którego jedną z przyczyn są zmiany klimatyczne.

Deklaracja

W deklaracji opublikowanej na stronach rządowych podkreślono zagrożenia, jakie niosą z sobą zmiany klimatyczne – zarówno dla samej Katalonii, jak i całego świata. W dokumencie napisano, że poza „oczywistymi szkodami dla ekosystemów”, znacząco ucierpieć może katalońska gospodarka – turystyka, rolnictwo oraz sektory o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i wodę. Zdaniem rządu nie należy także lekceważyć wpływu zmian klimatu na zdrowie.

Wśród działań, jakie rząd zamierza podjąć w związku z kryzysem klimatycznym, znalazły się m.in.:

  • wspieranie transformacji sektora energetycznego w kierunku źródeł zeroemisyjnych, szczególnie rozwoju fotowoltaiki;
  • wspieranie modelu mobilności opartego o transport zbiorowy oraz pojazdy zeroemisyjne;
  • w polityce publicznej priorytet dla rozwiązań korzystnych dla klimatu;
  • nakłanianie krajowego Parlamentu do przygotowywania corocznych raportów dot. zmian klimatu – zarówno jeśli chodzi o ich wpływ na Hiszpanię, jak i działania podjęte przez władze w związku z problemem.

 

Źródła:  govern.cat, catalonia.comclimateemergencydeclaration.org

Zdjęcie: Shutterstock/MarinaD_37

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.