Udostępnij

Rząd obniża ceny prądu, zapewniając droższą taryfę

07.01.2018

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Środowiska zorganizowało konferencję prasową, podczas której prof. Jan Szyszko wychwalał sukcesy resortu w walce ze smogiem. Wszystko wyglądało pięknie i być może kogoś przekonało. Rzecz jednak w tym, że te wielkie sukcesy są jak samochody.

Jakie samochody, zapytacie? Otóż te samochody, które w czasach poprzedniego systemu miano rozdawać na Placu Czerwonym. Ale – jak wyjaśniał klasyczny dowcip głosem Radia Erewań – chodziło wcale nie o samochody, a o rowery. Nie na Placu Czerwonym, a w okolicach Dworca Warszawskiego. I nie o to, że je rozdają, ale o to, że je kradną. Dokładnie tak samo jest z wyliczanymi przez resort środowiska sukcesami naszego rządu w walce z polskim smogiem.

Traf chciał, że niewiele przed konferencją, podczas której chwalono się licznymi sukcesami, poznaliśmy szczegóły jednego z nich, który bardzo dobrze pokazuje, jak jest. Ogłoszono bowiem – jest to jeden z punktów listy sukcesów ministra prof. Jana Szyszki – zmiany taryf opłat za prąd, które miały obniżyć koszt rachunków za ogrzewanie. Jednak kiedy policzyć, jak będzie wyglądała wspomniana obniżka cen, to okazuje się, że tak naprawdę zapowiadana obniżka, jest podwyżką.

Przedstawiciele rządu informując o planach wprowadzenia „antysmogowych taryf”, zapewniali, że pozwolą one obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 do 25 proc. Tradycyjnie nieufni wobec politycznych obietnic, policzyliśmy, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości. Jako przykład do porównania wzięliśmy ogrzewane prądem 50-metrowe mieszkanie w krakowskiej kamienicy. (Planujemy wkrótce opublikować kalkulator, który pozwoli sprawdzić inne sytuacje, ponieważ różnice zależą od profilu odbiorcy). Jego właścicielka korzysta z dwustrefowej taryfy G12W, która zapewnia jej tańszy prąd w nocy i weekendy. Dziś ogrzewanie kosztuje ją 1380 złotych rocznie. Po przejściu na taryfy reklamowane przez Jana Szyszkę płaciłaby o ponad 300 złotych więcej. Z kieszeni musiałaby wyciągnąć 1700 złotych rocznie. Na szczęście dla właścicielki może ona pozostać przy obecnej taryfie G12W nie korzystając z dobrodziejstw nowej antysmogowej oferty, więc podwyżka jest teoretyczna. Musicie jednak przyznać, że metoda obniżania opłat poprzez ich podnoszenie, jest metodą bardzo oryginalną.

Trudno ją też uznać za sukces i krok na drodze do zwalczenia smogu. Da się to zrobić tylko wtedy, gdy bardzo chce się widzieć, że samochody rozdają tam, gdzie w rzeczywistości kradną rowery. Podejściem, które mogłoby tutaj przynieść dobre efekty, byłoby wprowadzenie preferencyjnych stawek VAT na energię. O tym jednak jak na razie się nie mówi.

Antysmogowe taryfy były jednym ze sztandarowych pomysłów rządowego programu Czyste Powietrze, który Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął w styczniu 2017 r. Oprócz nich było jeszcze 13 innych. Dotąd rząd, i to nie w 100 proc., zrealizował tylko jeden z tych punktów.

Jak wygląda stan ich realizacji? Powiem tyle, że jest podobnie jak z taryfami opłat za prąd.

Szczegółową ocenę postępów przygotowaną przez Polski Alarm Smogowy znajdziecie w portalu Polska Bez Smogu.

A listę sukcesów resortu środowiska – są na niej też m. in. najwyższe w Europie i kilka razy wyższe niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej poziomy alarmowania i informowania o smogu – znajdziecie na stronach Ministerstwa Środowiska.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.