Udostępnij

Rząd ustalił szczegóły umowy z górnikami. Jeszcze trzy dekady z węglem?

15.01.2024

Rząd chwali się sukcesem, o którym jednak niewiele wiadomo. Na pewno jednak ustalone zostały szczegóły umowy dotyczącej wygaszania wydobycia węgla kamiennego. Zakłada ona udzielenie pomocy publicznej kopalniom i regionom górniczym.

Ostatnie ustalenia miały dotyczyć indeksacji wynagrodzeń, czyli wskaźnika ich wzrostu. Tuż przed ostatnią turą rozmów mówił o tym lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że wynagrodzenia będą wzrastać przewyższając inflację o 1,5 proc. przez pierwsze cztery lata obowiązywania porozumienia. Na razie czekamy na potwierdzenie tych informacji i opublikowanie ostatecznego tekstu umowy.

O zakończeniu trwających od wielu miesięcy rozmów poinformował Polską Agencję Prasową wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Umowa społeczna podpisana z górnikami obejmuje też już wcześniej wynegocjowane punkty. Chodzi między innymi o tempo wygaszania śląskiego górnictwa.

Umowa rządu z górnikami: cztery załączniki, ich treść na razie nieznana

„Jesteśmy w ważnym momencie – i dla polskiego rządu i dla strony społecznej. Udało nam się porozumieć, uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych” – mówił wiceminister Soboń w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Według przedstawiciela resortu aktywów porozumienie zawiera cztery załączniki. Umowa rządu z górnikami ustala zasady przyznawania pomocy publicznej, inwestycji w wydobycie, wykorzystania terenów pogórniczych oraz środków przeznaczonych dla firm i gmin uzależnionych od górnictwa. Na razie nieznane są szczegóły ich zapisów.

„Zmowa węglowa” niemożliwa do zrealizowania

Dotychczas znane zapisy porozumienia mocno krytykują organizacje społeczne. Greenpeace pisze o „zmowie węglowej”. „Porozumienie jest kompletnie oderwane od rzeczywistości i jest niczym innym jak oszukiwaniem górników i ich rodzin” – czytamy w komentarzu Joanny Flisowskiej. Według aktywistów organizacji, górnictwo nie przetrwa do 2049 roku, bo zwyczajnie przestanie się opłacać. „Zarówno rządzący, jak szefowie górniczych związków zawodowych zdają sobie z tego doskonale sprawę, ale nie mają odwagi powiedzieć tego głośno, bo to by oznaczało konieczność wzięcia odpowiedzialności za zaplanowanie sprawiedliwej transformacji”- czytamy w komentarzu.

W podobnym tonie wypowiada się dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Ekspert ostrzega, że umowa nie powinna dotyczyć dalszego dotowania bieżącej działalności kopalń, a skutecznej transformacji górniczych regionów.

Czytaj również: Górnictwo: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne? Według nowych badań to mit

– Termin 2049 oraz utrzymywanie wsparcia dla upadającej branży przez blisko 30 lat jest nie do przyjęcia z punktu widzenia polityki klimatycznej UE oraz zasad udzielania pomocy publicznej – komentuje Kassebnerg.

Jednocześnie zaznacza, że utrzymanie umowy w obecnym brzmieniu oddali nas od powstrzymania zmiany klimatu. – Czy hasło Młodzieżowego Strajku Klimatycznego prezentowane na płocie szkoły w Wielkiej Brytanii, „Wy umrzecie w spokoju, a nam przyjdzie żyć w koszmarze”, nie staje się rzeczywistością? – pyta ekspert Koalicji Klimatycznej.

Źródło zdjęcia: SaskiaAchts / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.