We wtorek rząd zapowiedział uruchomienie programu „Mój Prąd”, w ramach którego mają być dofinansowane przydomowe instalacje fotowoltaiczne. W czwartek więcej informacji ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który odpowiadać będzie za zbieranie wniosków o dofinansowanie, a także dystrybucję środków.
W ramach programu „Mój Prąd” przewidziano dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kW. Ze środków przyznanych przez NFOŚiGW sfinansowanych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. inwestycji, przy czym dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 5 tys. złotych.
W związku z tym rząd przewiduje wsparcie dla co najmniej 200 tys. przydomowych przedsięwzięć. Program „Mój Prąd” ma kosztować 1 miliard złotych. [O wtorkowej konferencji członków rządu informowaliśmy tutaj.]
Nowe szczegóły
Jak wynika z informacji opublikowanych w czwartek przez NFOŚiGW, nabór wniosków rozpocznie się na przełomie sierpnia i września tego roku.
Dotację w ramach programu „Mój Prąd” będzie można uzyskać na inwestycje, które nie zostały ukończone przed ogłoszeniem naboru (najprawdopodobniej przełom sierpnia i września), ale zostały ukończone w momencie składania wniosku do NFOŚiGW.
Co ważne, jak informuje NFOŚiGW, ze środków programu będą być mogły sfinansowane wydatki poniesione od dnia 23.07.2019 (dzień ogłoszenia zainicjowania programu). Datą poniesienia wydatku jest w tym przypadku data opłacenia faktury. W praktyce oznacza to, że inwestycję (na którą chcemy uzyskać dofinansowanie) można już rozpocząć, jednak należy pamiętać o tym, że nie może być ona ukończona przed oficjalnym ogłoszeniem naboru.
Informacja ta jest ważna, ponieważ o przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jak już informowaliśmy wczoraj, składając wniosek należy się więc liczyć z możliwością, że nie otrzymamy dofinansowania – w przypadku gdy w NFOŚiGW skończą się środki przewidziane na program „Mój Prąd”, a strona rządowa nie zdecyduje o powiększeniu puli dostępnych środków.
Ze szczegółami informacji opublikowanej w czwartek na stronach NFOŚiGW można zapoznać się tutaj.
Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: Shutterstock/lalanta71