Udostępnij

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Pana Ministra Pawła Ciećko, w jaki sposób wykonuje powierzone mu zadania bez pieniędzy

11.04.2019

W ubiegłym roku znowelizowano ustawę o Inspekcji Ochrony Środowiska. Ta w połączeniu z dodatkowymi środkami finansowymi miała być lekiem na jej obecną niemoc. Tak przynajmniej utrzymywał Pan Minister Paweł Ciećko, który mówił, że Inspekcja ma obecnie narzędzia potrzebne do tego, by skutecznie działać.

Deklaracja spotkała się oczywiście z dużym zadowoleniem słuchających. Zapewniła też liczne nagłówski prasowe, w których ogłaszano duży sukces i jasną przyszłość instytucji.

Takie na przykład jak ten na stronach Polsatu:

Policja środowiskowa

Tak było w styczniu. Teraz, trzy miesiące później, Rzecznik Praw Obywatelskich zauważył, że w budżecie brakuje pieniędzy na realizację głośnych obietnic. W związku z tym wystosował list, w którym wyraża swoje zaniepokojenie, a także prosi Pana Ministra Pawła Ciećko o informacje, w jaki sposób wykonuje powierzone mu w zeszłym roku zadania – bez pieniędzy.

„W kontekście powyższego z pewnym zaniepokojeniem zaobserwowałem, że w ustawie budżetowej na rok 2019 nie odzwierciedlono wydatków deklarowanych w nowelizacji. Wykonanie innych elementów reformy Inspekcji również budzi zastrzeżenia.” pisze Adam Bodnar w liście do Pana Ministra Pawła Ciećko. I dodaje: „zwracam się do Pana Ministra o przedstawienie informacji w przedmiocie wykonania przywołanej na wstępie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Będę przy tym szczególnie wdzięczny za wskazanie ewentualnych barier, w tym finansowych, jakie dostrzega Pan Minister w realizacji reformy kierowanej przez Pana Służby.”

Zakładam, że Rzecznik Praw Obywatelskich będzie miał więcej szczęścia w uzyskiwaniu odpowiedzi od Pana Ministra Pawła Ciećko niż ja. Będziemy więc informować o postępach sprawy. Tym bardziej, że mam przekonanie graniczące z pewnością, że wyjaśnienia będą sensowne i okażą się warte publikacji.

Ale przy okazji chciałbym po raz kolejny zwrócić się do Pana Ministra Pawła Ciećko z prośbą o wywiad. Byłaby to Panie Ministrze najlepsza okazja, by przekonać osoby zainteresowane działaniami kierowanej przez Pana Ministra instytucji, że występienie Pana Ministra z legitymacją i zapowiadane z przytupem powołanie „policji środowiskowej”, powinno się kojarzyć z takim…

 width=
Fot. Shutterstock.

…a nie takim typem policjanta.

 width=
Kadr z filmu „Jaś Fasola”.

Na razie bowiem, na ile się orientuję, zdania zdają się być podzielone.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.