Sadzenie roślin zamiast odpytywania przy tablicy. Tak wygląda edukacja w Zielonej Wolnej Szkole

Podziel się:

Zielona Wolna Szkoła (duń. Den Grønne Friskole) to jedna z wielu społecznych szkół podstawowych w Kopenhadze. Wyróżniają ją jednak sposób nauczania i tematyka zajęć. Obok matematyki i literatury dzieci uczą się m.in. rolnictwa miejskiego, prac ręcznych oraz domowego recyklingu.

Uczniowie w kopenhaskiej podstawówce Den Grønne Friskole poznają świat poprzez naukę w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju. Muszą oczywiście przyswoić także wymagany przez władze materiał, co jest kontrolowane w ramach wizyt kuratorów. Obok podstawowych przedmiotów uczą się jednak także takich, które pozwolą im lepiej zrozumieć i szanować przyrodę.

„Zielona” placówka dysponuje także swobodą w metodach nauczania. Dzięki temu stawia na naukę możliwie najrzadziej związaną z pracą przy tablicy.

„Pomyśleliśmy o tym, czego dzieci muszą się nauczyć, by uczestniczyć w zielonej transformacji, przez którą przechodzimy” – mówi Phie Ambo, duńska filmowiec i współzałożycielka szkoły. „Dzieci muszą nauczyć odwagi i podejmować ryzyko. Muszą też nauczyć się kilku podstawowych rzeczy na temat planety i tego, jak my, istoty ludzkie, funkcjonujemy razem. Naprawdę nie widziałem, żeby miało to miejsce w duńskim systemie szkolnym” – mówi Ambo, wspominając założenie szkoły w rozmowie z Deutsche Welle.

Czytaj także: Bzdury klimatyczne w lekcji MEN. Młodzież dowie się, że globalne ocieplenie to same korzyści

Co warto jednak zaznaczyć, szkoła nie działa w całkowitym oderwaniu od państwowego systemu edukacji, lecz jest jedną z tzw. „wolnych szkół”, będących inicjatywami społecznymi. Placówki te są częściowo finansowane przez rząd, natomiast częściowo z własnych źródeł.

Så er vi godt i gang med det nye skoleår. I projekterne eksperimenteres der med planter, mad og vand. Kreationer i form…

Opublikowany przez Den Grønne Friskole på Amager Niedziela, 25 sierpnia 2019

W ramach praktycznych zajęć, realizowanych obok tzw. podstawy programowej, dzieci uczą się m.in. gotowania, prac manualnych czy rolnictwa w mieście.

Mimo niezależności placówki, funkcjonowaniem szkoły chwalą się także duńskie władze. „Duński system edukacji wspiera ekologiczne nauczanie zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych, zapewniając jednocześnie wysoki poziom nauczania dzieciom. (…) W 'Zielonej Wolnej Szkole’ w Kopenhadze kształcenie dzieci w świecie dotkniętym zmianami klimatu rozpoczyna się od ich właściwego nastawienia [do świata – przyp. red.]” – możemy przeczytać w komunikacie konsulatu generalnego w Istambule, który chwali się edukacją w duchu zrównoważonego rozwoju.

Meet Denmark's Schools Where Education Is All About Sustainability?♻️??

At the Green Free School (Den Grønne Friskole), in Copenhagen, educating children for a world affected by climate change begins with putting them in the right frame of mind. Classes here include urban farming and often start with mindfulness training. Most of Danish schools put sustainable living at the heart of their syllabus. Danish education system supports eco-friendly schedule in both public and private schools while providing quality education for kids to perform higher scores in SAT and PISA score more than OECD averages.Read more at; https://www.ecowatch.com/sustainability-school-denmark-2645190499.htmlVideo credit: Edu Mission/Den Grønne Friskole#Denmark #Study #PISA #SAT #Primary #School #Secondary #Green #Sustainable #Ranking #Danish #Environment #Mindful #Mindfulness #Syllabus #Ecofriendly #Ecocounsciouss #OECD #Learn #Teach #Life Study in Denmark #studyindenmark #Study Den Grønne Friskole på Amager #DenmarkSDG

Opublikowany przez Royal Danish Consulate General in Istanbul Czwartek, 20 lutego 2020

Jak podkreśla współzałożycielka szkoły, Karen MacLean, w rozmowie z publicystą Robem Hopkinsem, istotnym elementem ich metody jest kontakt z naturą. Ponieważ szkoła działa w dużym mieście, miejscem spotkania jest tutaj szkolny ogród, gdzie odbywa się część zajęć. W nauczaniu stawia się na pobudzenie wyobraźni i ciekawości wśród dzieci, a zajęcia przyjmują formę swobodnej pracy w ramach projektów, zamiast przerabiania zagadnień w narzuconej z góry kolejności.

W przypadku kopenhaskiej „Wolnej Zielonej Szkoły” obowiązuje czesne w wysokości ok. 350 euro miesięcznie. Szkoła przeznacza także część wpływów na program stypendialny dla tych dzieci, których rodziców nie stać na nauczenie w placówce.

_

Źródła: Den Grønne Friskole, FB/DenmarkinIstanbul, Deustche Welle, robhopkins.net

Zdjęcie: Shutterstock/Charlie Edward

Podziel się: