Udostępnij

W Tychach będą produkowane elektryczne auta. Pierwsze opuszczą zakłady Fiata w 2022 r.

15.01.2024

Już w przyszłym roku w zakładach FCA w Tychach ruszy produkcja nowych modeli samochodów: Fiata, Alfy Romeo i Jeepa. Dzięki zapowiedzianym inwestycjom w śląskiej fabryce powstawać będą także pojazdy elektryczne.

Koncern Fiat Chrysler Automobiles poinformował o wielomilionowych inwestycjach w zakładach w Tychach. Dzięki nim od 2022 roku produkowane będą tam trzy nowe modele samochodów: Fiata, Alfy Romeo i Jeepa. Pojazdy dwóch ostatnich marek nigdy wcześniej nie powstawały w Polsce.

Największą zmianą będzie jednak uruchomienie produkcji samochodów elektrycznych, które znajdą się wśród zapowiedzianych modeli. Najprawdopodobniej będą to elektryki w klasie pojazdów B-SUV, która w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością.

Czytaj także: Nowe ciężarówki tylko na prąd i wodór? Możliwe do 2040 roku, ale producenci stawiają warunki

Początkowy inwestycje w zakładach w Tychach mają wynieść ponad 750 milionów złotych, o czym na Twitterze poinformował wicepremier Jarosław Gowin. Jak podaje portal Green News, koncern FCA otrzyma przy tym ulgi podatkowe w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zakłady w Tychach zajmują powierzchnię 2,4 mln m2 i zatrudniają obecnie ok. 2600 osób. W 2018 roku wyprodukowano tam blisko 260 tys. pojazdów, głównie Fiatów, Abarthów i Lancii. Niedawno podjęta została decyzja o fuzji koncernów FCA i francuskiego PSA, które wkrótce zaczną funkcjonować pod nazwą Stellantis.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Alessia Pierdomenico [zakłady we Włoszech]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.