Udostępnij

Ścieki z Łącka w Dunajcu? „Oczyszczalnia nie radzi sobie z nieczystościami, kiedy zjeżdżają się turyści”

07.08.2019

Spieniona, biała ciecz leje się strumieniem do jednej z najpiękniejszych rzek Polski. Nagranie z takim widokiem na swojej Facebookowej stronie opublikowała grupa „Przyjaciele Dunajca”. Jej działacze alarmują, że lokalna oczyszczalnia ścieków nie daje sobie rady z nawałem turystów. 

Jak twierdzą „Przyjaciół Dunajca”, na nagraniu widać właśnie nieczystości, których przybywa w sezonie wakacyjnym.

– Odprowadzane są rurą wkopaną w ziemię, a nad nią znajduje się niewielki rów. Oczyszczalnia nie ma odpowiedniej przepustowości. W czasie wakacji i weekendów przyjeżdża do Łącka dużo ludzi, dlatego nie ma szans przerobić wszystkich nieczystości. – mówi Jacek Płachecki z „Przyjaciół Dunajca”.

Turyści masowo odwiedzają Łącko, by korzystać z jego malowniczego położenia i bliskości rzeki. A także słynnej śliwowicy. Z podhalańskiej miejscowości startują spływy kajakowe, przepływają tamtędy również flisackie spływy galarami. Przez ich organizatorów Dunajec jest przedstawiany jako czysta, górska rzeka.

– A tak naprawdę oczyszczalnia od miesiąca wypuszcza wodę, która zanieczyszcza środowisko. – komentuje Płachecki.  Jak dodaje, wiele podhalańskich kurortów musi mierzyć się z podobnym problemem. Obserwują to między innymi mieszkańcy Krościenka, Kamienicy i Zakopanego.

Do sprawy odniósł się wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Jak stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, wodę spieniają środki chemiczne używane do jej oczyszczania. Uspokoił, że dla mieszkańców i turystów nie stanowi ona żadnego niebezpieczeństwa. Działająca w Łącku oczyszczalnia jest jednak przestarzała.

– Funkcjonująca obecnie oczyszczalnia działa od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale jesteśmy przed oddaniem nowej oczyszczalni, którą zbudowaliśmy z funduszy unijnych za kwotę 17 mln zł.  – zapewniał wójt w rozmowie z PAP.

Dziedzina stwierdził, że instalacja jest stale monitorowana, dlatego powinna działać sprawnie. Mimo to dodatkową kontrolę w Łącku zarządził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pracownicy z delegatury WIOŚ w Nowym Sączu pobrali próbki kontrolne w poniedziałek. Dalsze działania Inspektoratu będą zależeć od wyników ich analizy.

Źródło zdjęcia: Przyjaciele Dunajca.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.