Udostępnij

Ścieki z Łącka w Dunajcu? „Oczyszczalnia nie radzi sobie z nieczystościami, kiedy zjeżdżają się turyści”

07.08.2019

Spieniona, biała ciecz leje się strumieniem do jednej z najpiękniejszych rzek Polski. Nagranie z takim widokiem na swojej Facebookowej stronie opublikowała grupa „Przyjaciele Dunajca”. Jej działacze alarmują, że lokalna oczyszczalnia ścieków nie daje sobie rady z nawałem turystów. 

Jak twierdzą „Przyjaciół Dunajca”, na nagraniu widać właśnie nieczystości, których przybywa w sezonie wakacyjnym.

– Odprowadzane są rurą wkopaną w ziemię, a nad nią znajduje się niewielki rów. Oczyszczalnia nie ma odpowiedniej przepustowości. W czasie wakacji i weekendów przyjeżdża do Łącka dużo ludzi, dlatego nie ma szans przerobić wszystkich nieczystości. – mówi Jacek Płachecki z „Przyjaciół Dunajca”.

Turyści masowo odwiedzają Łącko, by korzystać z jego malowniczego położenia i bliskości rzeki. A także słynnej śliwowicy. Z podhalańskiej miejscowości startują spływy kajakowe, przepływają tamtędy również flisackie spływy galarami. Przez ich organizatorów Dunajec jest przedstawiany jako czysta, górska rzeka.

– A tak naprawdę oczyszczalnia od miesiąca wypuszcza wodę, która zanieczyszcza środowisko. – komentuje Płachecki.  Jak dodaje, wiele podhalańskich kurortów musi mierzyć się z podobnym problemem. Obserwują to między innymi mieszkańcy Krościenka, Kamienicy i Zakopanego.

Do sprawy odniósł się wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Jak stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, wodę spieniają środki chemiczne używane do jej oczyszczania. Uspokoił, że dla mieszkańców i turystów nie stanowi ona żadnego niebezpieczeństwa. Działająca w Łącku oczyszczalnia jest jednak przestarzała.

– Funkcjonująca obecnie oczyszczalnia działa od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale jesteśmy przed oddaniem nowej oczyszczalni, którą zbudowaliśmy z funduszy unijnych za kwotę 17 mln zł.  – zapewniał wójt w rozmowie z PAP.

Dziedzina stwierdził, że instalacja jest stale monitorowana, dlatego powinna działać sprawnie. Mimo to dodatkową kontrolę w Łącku zarządził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pracownicy z delegatury WIOŚ w Nowym Sączu pobrali próbki kontrolne w poniedziałek. Dalsze działania Inspektoratu będą zależeć od wyników ich analizy.

Źródło zdjęcia: Przyjaciele Dunajca.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.