Udostępnij

Ścięto drzewo z gniazdem chronionych ptaków. „Wycinka w sezonie lęgowym niesie śmierć”

08.06.2020

To kolejna już wycinka na terenie podlegającym Lasom Państwowym, przez którą cierpią ptaki. Niedawno informowaliśmy o ścięciu drzew z dziuplami i pisklakami w Niepołomicach (woj. małopolskie) i Nadleśnictwie Przytok (woj. lubuskie). Tym razem w gminie Oleśnica na Dolnym Śląsku ścięto drzewo, na którym swoje gniazdo uwiły myszołowy. To drapieżne ptaki objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Do wycinki doszło na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, niedaleko miejscowości Twardogóry. Razem z drzewem zniszczone zostało gniazdo myszołowa, a pisklak, który z niego wypadł, przeżył tylko dzięki interwencji spacerowiczów. Własnoręcznie uwili mu nowe gniazdo z patyków i sznurków i umieścili na zbudowanej przez siebie platformie poza strefą wycinki.

„Teoretycznie Lasy Państwowe powinny sprawdzać przed wycinką, czy nie ma gniazd, ale jak widać po licznych przykładach, tego nie robią. Dużego gniazda myszołowa naprawdę trudno nie zauważyć” – skomentował na Facebooku dr Robert Maślak z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec opisał całą historię na Facebooku, a informację podała też strona Nasze Lasy.

https://www.facebook.com/gospodarkalesna/posts/3844208145654475?__xts__[0]=68.ARBKcPYMWdDP04KvlHlxMGHpTFZzipbeAIyZcAP6Wrhdk_MB9JAWPfBxgizMieQMCx5QI8LwtVXNYlqOZkq0FSot8PmUq9RlhCNRHe9dk8ZB08cuz-RHCDgokTP7qCLuQEzRHIhK5gishV_rMf9n4clWtQZultLLIyqP1kmGVP7qXiSpI2ChSyPnb33Oz-Qyi2WvoAg5D7oCbkr0mumJxf52DKs9g3DCkQgXBMxEJHoYxlxr7k0Ap-QWMx_oSIDs6tiKyUgZin_OOjXnukyjXxQFXErMOV2kyNDcIZycdkahTDPQjo_XKG6LEv7IPBOjbFVvdREiFhS3f31ODLxvRBvKpHJ9&__tn__=-R

Pod postem dr Maślaka zgłosiła się spacerowiczka, która znalazła pisklaka. Uspokajała, że mały myszołów ma się dobrze, siedzi w nowym gnieździe, a obok niego można było zobaczyć jednego z jego rodziców. To dobra wiadomość, bo jest szansa, że dorosłe osobniki karmią młodego.

„Można podejrzewać, że skala zniszczeń jest gigantyczna, a wiemy o jakimś promilu takich przypadków. Wycinka drzew w sezonie lęgowym ptaków niesie śmierć” – napisał dr Maślak.

Myszołowy to ptaki z gatunku jastrzębiowatych. Ich populacja liczy około 40 tys. par lęgowych (niektóre źródła podają nawet 50-60 tys.). Są w Polsce objęte ochroną gatunkową, a jako największe zagrożenia dla myszołowów wymienia się właśnie zbyt intensywną gospodarkę leśną oraz stosowanie szkodliwych środków ochrony roślin. Zdarza się, że hodowcy gołębi i drobiu mylą je z jastrzębiami i nielegalnie tępią.

Wysłaliśmy w poniedziałek po południu (08.06) do Nadleśnictwa Oleśnica Śląska prośbę o komentarz i wyjaśnienie, dlaczego ścięto drzewo z gniazdem myszołowa. Kiedy przyjdzie odpowiedź, opublikujemy jej treść.

EDIT: Chwilę po publikacji naszego tekstu, na stronie facebookowej Nadleśnictwa pojawiła się informacja, że leśnicy sprawdzili opisany przez dr Maślaka teren. Jak informują, nie znaleźli tam gniazda. Znaleźli jednak platformę z nowym gniazdem – już poza terenem zarządzanym przez nadleśnictwo. W poście czytamy także, że wycinka nie była prowadzona dokładnie w miejscu, które oznaczono w poście informującym o zniszczeniu gniazda. Drzewa ścięto 300 metrów dalej. Całe oświadczenie można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Piotr Krześlak/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.