Udostępnij

Sekretarz generalny ONZ na COP25: „Wciąż brakuje woli politycznej do zmian”

02.12.2019

Podczas rozpoczętego dziś szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie sekretarz generalny ONZ, António Guterres, ostrzegał przed biernością wobec postępującego problemu zmian klimatycznych. Guterres podkreślał, że jesteśmy coraz bliżej „punktu bez odwrotu”, podczas gdy podejmowane działania są „nieadekwatne”. Jego zdaniem choć coraz więcej dzieje się w sferze publicznej, m.in. za sprawą protestów młodzieży, wciąż brakuje adekwatnej woli politycznej. 

W poniedziałek 2 grudnia w Madrycie rozpoczął się kolejny szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych – COP25. Od mocnych słów, skierowanych przede wszystkim do przybyłych polityków, jedno ze swoich wystąpień rozpoczął sekretarz generalny ONZ, António Guterres.

„Jest coraz więcej sygnałów dających nadzieję. Wszędzie budzi się opinia publiczna. Młodzi ludzie wykazują nadzwyczajne przodownictwo i mobilizację. Coraz więcej miast, instytucji finansowych i przedsiębiorstw decyduje się podążać ścieżką 1,5 stopnia Celsjusza [tj. ograniczenia emisji CO2, zgodnie z ambitniejszym scenariuszem z Porozumienia Paryskiego – przyp. red.]. Nadal brakuje jednak woli politycznej.

Woli politycznej do ustalenia ceny [dwutlenku] węgla. Woli politycznej do zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Woli politycznej do zaprzestania budowania elektrowni węglowych od 2020 roku. Woli politycznej do przeniesienia opodatkowania z dochodów na [emisyjność dwutlenku] węgla, opodatkowania zanieczyszczenia zamiast ludzi” – mówił sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, podczas otwartego w poniedziałek szczytu klimatycznego COP25.

W słowach tych można doszukiwać się nawiązania do dwóch raportów, które ukazały się w ostatnich dniach.

W dokumencie opublikowanym w czasopiśmie „Nature” grupa naukowców ostrzega, że uruchomiliśmy sporą liczbę procesów, które – poprzez serię sprzężeń zwrotnych – zmierzają w stronę”efektu domina”, a więc gwałtownego przyspieszenia rozmaitych zjawisk, składających się na zmiany klimatu. [Więcej na ten temat informowaliśmy tutaj.] Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podsumowała natomiast koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze w roku 2018 sformułowaniem „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”. [Więcej szczegółów znaleźć można tu.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.