Udostępnij

Rekordowy średni poziom CO2 w atmosferze. „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”

13.12.2023

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), będąca jedną z instytucji ONZ, opublikowała w poniedziałek raport, z którego wnioski nie są optymistyczne z punktu widzenia walki z kryzysem klimatycznym. Uśredniony poziom dwutlenku węgla w 2018 roku był wyższy niż w poprzednim o wartość porównywalną z dotychczasowym wzrostem. Sekretarz generalny WMO mówi dziennikarzom wprost, że dla dobrobytu przyszłych pokoleń musimy zwiększyć poziom ambicji.

Z opublikowanego w poniedziałek raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że uśrednione globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w roku 2018 wyniosło 407,8 cząstek na milion (ppm), podczas gdy w 2017 wynosiło ono 405,2 ppm. Zaobserwowany wzrost zawartości CO2 jest porównywalny ze wzrostem odnotowanym przed rokiem, co stawia w złym świetle światowe wysiłki na rzecz ograniczenia emisji tego gazu. Wzrost ten (ok. 2,6 ppm) jest także wyższy niż średni roczny wzrost stężenia CO2 w atmosferze z lat 2005-2015, który wynosił 2,06 ppm.

„Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku, pomimo wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Musimy zwiększyć poziom ambicji ze względu na przyszły dobrobyt ludzkości” – powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. „Warto przypomnieć, że ostatni raz na Ziemi porównywalne stężenie dwutlenku węgla miało miejsce 3-5 milionów lat temu. Wtedy temperatura była o 2-3 st. C wyższa, natomiast poziom morza o 10-20 metrów wyższy niż teraz” – podkreślił Taalas.

Według dominującego w nauce o klimacie stanowiska, za wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze – do których należy dwutlenek węgla – odpowiada działalność człowieka, a intensyfikacja tego procesu nastała wraz z industrializacją (a stricte: kolejno wraz z pierwszą i drugą rewolucją przemysłową).

Jak przebiegał wzrost koncentracji CO2 w atmosferze Ziemi można prześledzić na animacji opublikowanej przed kilkoma dniami przez WMO:

Warto w tym miejscu przypomnieć, że – jak informowaliśmy w maju tego roku – w stacji badawczej Mauna Loa na Hawajach odnotowano stężenie CO2 równe 415 ppm, co jest przesłanką ku temu, że w przypadku uśrednionych wartości kolejny rok z rzędu nastąpi wzrost.

Wspomniane Porozumienie Paryskie zakłada, że ludzkość podejmie się znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych dekad – tak, by nie dopuścić do wzrostu średnich temperatur na Ziemi powyżej 1,5 st. Celsjusza względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Zdaniem m.in. badaczy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) wykonanie założeń dokumentu wiązałoby się z obniżeniem stężenia CO2 w atmosferze do poziomu 350 ppm. [Więcej na temat koncentracji CO2 w atmosferze, przy okazji pomiarów w Mauma Loa, pisaliśmy tutaj.]

 

Z raportem  Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Nico Garstman Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.