Udostępnij

Zmiana klimatu znacznie wpłynie na uciążliwość sezonu alergicznego w Europie

04.04.2021

Zmiana klimatu może znacząco wpłynąć na sezon alergiczny w północno-zachodniej Europie. Z analiz brytyjskich naukowców wynika, że ocieplenie planety może spowodować wzrost intensywności tego problemu o nawet 60 procent.

Naukowcy z brytyjskich uczelni i jednostek badawczych postanowili sprawdzić, czy i w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na sezon alergiczny w północno-zachodniej części Starego Kontynentu. Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science Advances„.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Przeanalizowane zostały dane z 34 punktów pomiarowych, na przestrzeni ponad dwóch dekad, które dotyczyły emitowanych pyłków roślin oraz warunków meteorologicznych. Następnie posłużono się modelowaniem przebiegu zmian klimatycznych.

Sezon alergiczny będzie intensywniejszy?

Według naukowców możemy się spodziewać, że sezon alergiczny w przyszłości będzie rozpoczynać się wcześniej i potrwa dłużej, stając się poważniejszym problemem dla alergików. W scenariuszu, w którym koncentracja CO2 w atmosferze ulegnie podwojeniu (do ok. 800 ppm), możliwy jest wzrost intensywności sezonu alergicznego o nawet 60 procent – czytamy w artykule.

Prognoza nie obejmuje jednak jednej istotnej kwestii. W rozmowie z portalem „New Scientist” jeden z autorów badania, Carsten Skjøth, podkreśla, że analiza dotyczyła jedynie roślin już występujących w poszczególnych lokalizacjach w Europie. Wraz ze zmianami klimatu pojawić mogą się nowe gatunki roślin, które powodować będą alergie.

Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie

To nie pierwsze badania, które podejmują problem związku między zmianami klimatu a intensywnością sezonu alergicznego. Przed dwoma laty na łamach „The Lancet Planetary Health” ukazało się opracowanie, które taki związek dostrzega już dziś. Przyglądając się pyleniu na półkuli północnej w ostatnim ćwierćwieczu, stwierdzono, że w większości punktów pomiarowych nastąpiło wydłużenie sezonu alergicznego. Więcej na ten temat informowaliśmy tutaj.

_

Korzystałem przede wszystkim z materiałów opublikowanych na stronach „Science Advances”, Bangor Universtity oraz z fragmentu artykułu w „New Scientist„.

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/aslysun

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.