Udostępnij

Sieć sklepów testuje sprzedaż owoców bez opakowań foliowych. Zamiast tego oferuje worki materiałowe

02.08.2019

Działająca na Wyspach Brytyjskich sieć sklepów Sainsbury’s sprawdza, jak jej klienci zareagują na całkowitą rezygnację z opakowań foliowych na warzywa i owoce. W zamian mogą oni przyjść na zakupy z własnymi pojemnikami lub zakupić worki materiałowe wielokrotnego użytku. Testem objęto dwa brytyjskie sklepy.

Firma deklaruje, że jest to pierwszy krok do całkowitej rezygnacji z plastiku w jej sklepach. „Cieszymy się, że dokładamy dalszych starań w stosunku do naszych klientów, ponieważ współpracujemy z nimi, aby zaoferować nowe sposoby zmniejszenia niepotrzebnego plastiku” – skomentowała przedsięwzięcie Judith Batchelar, dyrektor ds. komunikacji w Sainsbury’s.

Eksperyment prowadzony jest w sklepach w miejscowościach Lincoln oraz Kidlington. Ze sklepów usunięte zostały wszystkie plastikowe opakowania na owoce i warzywa, będące widokiem dość powszechnym także w Polsce. [O tym, jak sieci sklepów działające na terenie kraju tłumaczą się z wszechobecności plastiku, pisaliśmy tutaj.]

W zamian klientom zaoferowano worki materiałowe wielokrotnego użytku, które kupić można za 30 pensów. Można również skorzystać z innych, preferowanych przez siebie opakowań. Firma poinformowała, że „eksperyment” potrwa do końca sierpnia. Póki co nie ujawniono jednak, czy i kiedy planowane jest wycofanie plastikowych opakowań z większej liczby sklepów.

Podobne testy prowadzi także sieć sklepów Waitrose, z tym że obejmują one szerszą gamę produktów – także m.in. kasze, makarony, kawę, a nawet produkty chemii domowej. [Więcej na ten temat tutaj.]

Plastik w brytyjskich sklepach

Jak wynika z raportu brytyjskiego Greenpeace – pt. „Checking out on plastics” – 10 największych sieci sklepów na Wyspach opuszcza rocznie 810 tysięcy ton jednorazowych opakowań plastikowych – wśród nich opakowania na poszczególne produkty, w tym owoce i warzywa, a także jednorazowe torebki foliowe, zwane reklamówkami lub foliówkami.

Jednym ze sposobów na walkę z tymi ostatnimi są przyjęte przez władze regulacje odnośnie opłat za popularne foliówki. Jak wynika z danych strony rządowej, w ciągu ostatniego roku ich sprzedaż w Anglii spadła o połowę. [Więcej na ten temat informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Sainsbury’s, Greenpeace

Zdjęcie: Shutterstock/SpelaG91

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.