Udostępnij

Sierpień „ekstremalnie ciepły”. Zmiana klimatu w Polsce postępuje

01.09.2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, jak bardzo pogoda w sierpniu odbiega od norm wieloletnich, jeśli chodzi o warunki temperaturowe. Do dnia 17 sierpnia średnia temperatura powietrza była o 4,3 st. Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1991-2020. W niektórych miejscowościach odchylenie przekracza 7 stopni. Choć sierpniowa fala upałów za nami, to co jest anomalią może stać się nową normą.

W minionym właśnie miesiącu przez kilka dni duża część kraju zmagała się z temperaturami przekraczającymi 30 st. Celsjusza. Jak podawał wówczas Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sierpień możemy uznać za „ekstremalnie ciepły termicznie” i sierpniowa fala upałów nie była dotychczas zjawiskiem częstym, w kolejnych latach może się to zmienić. Porównując średnią temperatur w dniach 1-17 sierpnia ze średnią z lat 1991-2020, możemy mówić o odchyleniu rzędu 4,3 st. Celsjusza.

Na większości terytorium kraju było średnio cieplej od 3 do 7 st. Celsjusza. Są jednak i wyjątki: w Zielonej Górze w porównywanym okresie sierpnia odchylenie od średniej wieloletniej wyniosło 7,5 st. Celsjusza. Najmniejszą anomalię (1,1 stopnia) zanotowano w Rzeszowie.

Czytaj także: Upały na Wyspach nie byłyby tak silne bez zmiany klimatu. Szanse na 40°C wzrosły 10 razy

Ostatnie upały nietypowe dla tej części sierpnia

IMGW-PIB zwrócił uwagę także na odstępstwo upałów od warunków typowych dla drugiej dekady sierpnia. Dotyczyło to dnia 19 sierpnia, na który prognozowano temperatury maksymalne do nawet 35 st. Celsjusza.

Czytaj także: Jezioro Aralskie prawie nie istnieje – zmiany klimatu zrobią resztę

_

Zdjęcie: Chayathorn Lertpanyaroj / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.