Udostępnij

Prawnik: uchwały antysmogowe bronią się przed argumentami branży węglowej

31.05.2021

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym ostatecznie przepadła skarga dotycząca małopolskiej uchwały antysmogowej. Oznacza to, że regionalne prawo nie jest już zagrożone. „Nie mam jednak złudzeń – kolejne uchwały będą zaskarżane, zwłaszcza przez przedsiębiorców z branży węglowej” – komentuje dr Michał Araszkiewicz, prawnik zajmujący się sprawami dotyczącymi uchwał antysmogowych.

Spór dotyczący małopolskiej uchwały antysmogowej trwał od 2017 roku. Właśnie wtedy sejmik województwa przyjął dokument określający daty odejścia od najbardziej nieekologicznych pieców w regionie. Mieszkańcy muszą wymienić urządzenia 3 klasy do końca przyszłego roku, te spełniające wymogi 4 klasy – do końca 2026. Osobne zasady obowiązują w Krakowie, gdzie już od 2019 roku nie można ogrzewać domów paliwami stałymi. Regionalne prawo zabrania palenia w piecach złej jakości materiałami. Chodzi między innymi o muł węglowy, drobny miał czy mokre drewno.

Czytaj również: To jedna z pierwszych takich decyzji w Polsce. Wójt nakazał wymianę kopciucha zatruwającego śląską wieś

Treść uchwały antysmogowej nie wszystkim się spodobała. Dlatego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga na nowe prawo. Wniosły ją dwie osoby prywatne i dwie firmy sprzedające węgiel. Według skarżących postanowienia sejmiku narażają na straty finansowe osoby, które muszą wymienić urządzenia grzewcze. Przepisy miały też naruszać prawo do wolności gospodarczej.

Zapisy uchwały antysmogowej są „proporcjonalne”

Ograniczenia nakładane przez zapisy uchwały są jednak uzasadnione – twierdzi dr Michał Araszkiewicz, prawnik, pełnomocnik pro bono Krakowskiego Alarmu Smogowego w sprawach dotyczących uchwał antysmogowych.

– Ograniczenia wprowadzane uchwałą są proporcjonalne. Zadaniem władz publicznych jest stworzenie takich systemów dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych, które złagodzą skutki ekonomiczne dla obywateli. Takie programy funkcjonują już o wielu lat i zapewne będą uruchamiane kolejne – komentuje Araszkiewicz.

Według radcy prawnego przedsiębiorcy nie wykazali, że akt prawny narusza ich interesy. Uchwała nie zakazuje sprzedaży niskiej jakości paliw grzewczych, a jedynie używania ich do ogrzewania domów.

– Natomiast interes prawny miały osoby prywatne, ponieważ narażają się na odpowiedzialność, jeżeli będą korzystać z urządzeń niezgodnych z uchwałą. Jednak w tym miejscu NSA potwierdził, że wprowadzane ograniczenia są zgodne z prawem – są wydane na odpowiedniej podstawie prawnej i nie mają charakteru nieproporcjonalnego – mówi Araszkiewicz.

Do tej argumentacji przychylił się i Wojewódzki, i Naczelny Sąd Administracyjny. Pierwszy odrzucił skargi, a drugi wniosek o kasację postanowienia niższej instancji. W związku z tym zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski nie są już zagrożone.

– Na pewno wyrok NSA pokazuje, jakiego rodzaju argumenty okazały się nieskuteczne wobec uchwały antysmogowej. Nie mam jednak złudzeń – kolejne uchwały będą zaskarżane, zwłaszcza przez przedsiębiorców z branży węglowej. Jak się jednak okazuje, uchwały antysmogowe skutecznie bronią się przed argumentami skarżących – uważa Araszkiewicz.

Źródło zdjęcia: Agnes Antaruk / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.