Udostępnij

Skawinianie pytają, kiedy nowe etaty w Inspekcji Ochrony Środowiska rozwiążą ich problemy

24.01.2019

W nowym roku w życie weszła nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Wzmocniono także budżet instytucji oraz utworzono w niej 600 nowych etatów. Jedno i drugie stało się powodem zapowiedzi tego, że instytucja zacznie wreszcie działać tak jak się tego od niej oczekuje. Wcześniej bowiem słynęła raczej z tego, że nie było sprawy, w której nie potrafiłaby wyjaśnić dlaczego „niedasię” czegoś zrobić.

Nie wszyscy wierzą jednak w te zapowiedzi na słowo i Skawiński Alarm Smogowy postanowił sprawdzić, ile są one warte. W związku z tym wysłał dziś list skierowany m. in. do Ministra Środowiska oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w którym pyta, kiedy nowe prawo, nowe etaty oraz podwyżki przyniosą skutki odczuwalne dla mieszkańców Skawiny.

Oto treść listu:

 

Szanowny Panie Ministrze Środowiska: Henryk Kowalczyk,

Szanowny Panie Główny Inspektorze Ochrony Środowiska: Paweł Ciećko,

Szanowny Panie Wojewodo Małopolski: Piotr Ćwik,

Szanowna Pani p.o. Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska: Barbara Żuk,

w związku z nieznośnym chemicznym fetorem, który spowija nasze miasto, Skawinę, od kilku lat wskutek niezorganizowanych emisji toksyn z zakładów przemysłowych oraz w związku z zagrożeniem ponownych pożarów składowisk odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, jakie działają na terenie Skawiny, pragniemy zapytać, w ramach dostępu do informacji publicznej, czy zaistniałe zmiany po wejściu nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, jaka miała miejsce 1 stycznia 2019 roku i przyniosła m.in. 600 nowych etatów inspektorskich, 80 milionów złotych na regulację płac pracowników inspektoratu, a także powołując 24 godzinne dyżury inspektorskie, spowodują (oraz kiedy to nastąpi), że podległy Wojewodzie Małopolskiemu, krakowski WIOŚ;

1. Zbada stężenie silnych toksyn, które wskutek presji mieszkańców potwierdził w chemicznym fetorze wokół skawińskich zakładów, kwitując badania tym, że nie ma środków na dalsze badania i ocenę wpływu zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców? Oficjalna opinia WIOŚ w tej sprawie w załączeniu.

2. Zbada ile niebezpiecznych substancji faktycznie emitują uciążliwe zakłady w sposób ciągły i przestanie bazować wyłącznie na dostarczonych przez nie sprawozdaniach?

3. Zmusi uciążliwe zakłady do pilnej hermetyzacji zamiast informować mieszkańców, że powinni być wdzięczni tym zakładom, które póki co tylko zapowiadają modernizację?

4. Wyegzekwuje zakaz prowadzenia działalności przez składowiska odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, w których stwierdzono szereg nieprawidłowości i które wciąż, jak bomba z opóźnionym zapłonem, każą czekać nam na kolejne pożary?

Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie, co zakończy dramat tysięcy mieszkańców naszego miasta, narażonych na poważne przemysłowe zanieczyszczenia powietrza każdego dnia.
Zważywszy na wagę poruszanego problemu, będziemy wdzięczni za odpowiedź na zadane pytania bez zbędnej zwłoki.

Z poważaniem

Skawiński Alarm Smogowy
Ruch Społeczny Mieszkańców
Miasta i Gminy Skawina

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.