Udostępnij

Skawiński Alarm Smogowy pisze do RPO ws. zanieczyszczeń i działań Inspekcji Ochrony Środowiska

30.08.2019

Skawiński Alarm Smogowy napisał list do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niedawnych wydarzeń, związanych z zanieczyszczeniem na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie. W liście zwrócono uwagę m.in. na ówczesne działania Inspekcji Ochrony Środowiska. Lista zarzutów jest długa.

W liście do Rzecznika Praw Obywatelskich aktywiści Skawińskiego Alarmu Smogowego odnieśli się do wydarzeń sprzed miesiąca, związanych z odnotowaniem na terenie gminy wysokich stężeń lotnych związków organicznych (LZO). Gdy urzędnicy miasta postanowili zmierzyć ich poziom w okolicy dawnej Huty Aluminium na urządzeniach… zabrakło skali pomiarowej.

Rezultatom nie dowierzał jednak wiceszef małopolskiego WIOŚ, który na łamach „Gazety Wyborczej” powątpiewał w ich prawdziwość. [Szczegółowo o skawińskich pomiarach i wypowiedzi urzędnika informowaliśmy wówczas m.in. tutaj.] Ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich  wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zanieczyszczeń w Skawinie, Skawiński Alarm Smogowy postanowił zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z niedawnymi wydarzeniami.

List do rzecznika

W oficjalnym liście, z którego całością można zapoznać się tutaj, Skawiński Alarm Smogowy zwraca uwagę na tempo podjęcia interwencji przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak wskazuje SAS, podczas gdy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poinformował o odnotowaniu ponadprzeciętnych zanieczyszczeń 9 lipca, WIOŚ podjął się pomiarów dopiero 12 lipca.

Czytaj także na temat działań inspekcji przy okazji niedawnych wydarzeń w Warszawie: Katastrofa ekologiczna czy hollywodzkie przedstawienie?

Aktywiści SAS stawiają ponadto pytanie także o to, jaki cel przyświecał inspektoratowi w działaniach:

We wszystkich komunikatach (a były one nieliczne i do mieszkańców docierały głównie za pośrednictwem mediów lub dzięki informacjom UMiG w Skawinie) WIOŚ skupiał się na podważaniu wiarygodności stacji gminnej i przekonywaniu, że referencyjne pomiary, prowadzone od 12 lipca, nie wykazują nieprawidłowości. Komunikaty te nie wniosły jednak niczego do fundamentalnie istotnej kwestii, jaką jest możliwość wystąpienia ogromnych przekroczeń dopuszczalnych stężeń LZO w powietrzu w dniach poprzedzających interwencję WIOŚ. Jest bowiem rzeczą oczywistą, iż jeśli którykolwiek spośród ok. 70 zakładów zlokalizowanych w strefie dopuszczał się niezgodnego z prawem procederu emisji szkodliwych lub choćby nie wyszczególnionych w pozwoleniu związków chemicznych do powietrza, to mógł go zakończyć lub ograniczyć z chwilą podania przez UMiG wyników do wiadomości, opieszałej, ale jednak interwencji WIOŚ oraz wzmożonego zainteresowania mediów.

– napisał Skawiński Alarm Smogowy.

Ponadto autorzy listu do RPO wskazali na szereg sytuacji, które zdaniem SAS oznaczają rażące błędy w prowadzeniu kontroli przez WIOŚ. Zarzuty Skawińskiego Alarmu Smogowego dotyczą m.in. lokalizacji pomiarów.

Z pełną ich treścią można zapoznać się tutaj.

 

Czytaj więcej na temat zaangażowania mieszkańców Skawiny w walkę o czyste powietrze:  W Skawinie protestowano przeciwko uciążliwościom przemysłowym [RELACJA]

Zdjęcie: Shutterstock/PamestaLV

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.