Udostępnij

Skażenie atolu Bikini nawet dziesięciokrotnie większe niż w Czarnobylu. Radioaktywny spadek po armii USA

19.07.2019

Badacze z amerykańskiego Columbia University przyjrzeli się skali skażenia na Wyspach Marshalla, jakie pozostawili po sobie Amerykanie, którzy w latach 40-tych i 50-tych prowadzili tam testy ładunków termonuklearnych. Zanieczyszczenie oceanicznego terenu – mimo iż doszło do niego przed 60 latami – okazuje się większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu i Fukushimie. Pomiary mają być pierwszym krokiem do oceny wpływu działań wojska na lokalne ekosystemy.

Jak wynika z badań opublikowanych przez PNAS, w próbkach pobranych w pobliżu atolu Bikini – pomimo, iż minęło ponad 60 lat od ostatniej z prób jądrowych – odnotowano skażenie większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu oraz Fukushimie.

Zanieczyszczenie radioaktywnymi izotopami okazało się dziesięciokrotnie większe niż w przypadku katastrofy na terenie Ukrainy oraz między dziesięć a tysiąckrotnie wyższe niż w Japonii. Badacze zaznaczają jednak, że pobrali niewielką liczbę próbek, dlatego dokładniejszy pomiar skali skażenia wymaga dalszych badań.

Atomowy poligon

W latach 1946-1958 Amerykanie przeprowadzili w regionie Wysp Marshalla 67 prób eksplozji ładunków termojądrowych, pozostawiając skażonymi co najmniej 21 wysp. Kwestia odpowiedzialności i zadośćuczynienia za straty poniesione przez mieszkańców wysp wciąż pozostaje przedmiotem kontrowersji.

Doszło również do sporu między poszkodowanymi żołnierzami USA, którzy oczyszczali teren w latach 70-tych, a stroną rządową.

 

Szkody po programie jądrowym USA większe niż po katastrofie w Czarnobylu. Skażenie atolu Bikini ponad wszelkie normy
Wybuch bomby „Baker”, zdetonowanej latem 1946 roku na atolu Bikini. Charakterystyczny ciemny prostokąt u „podnóża” chmury to wyniesiony w górę 170-metrowy pancernik „USS Arkansas”, znajdujący się na zdjęciu w niemal pionowej pozycji. (Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical)

 

Porównanie skali skażenia z Czarnobylem – popularnym ostatnio za sprawą jednego z seriali – pozwala lepiej zrozumieć skalę zanieczyszczenia, w pobliżu którego żyją mieszkańcy Wysp Marshalla. [Na temat skutków katastrof w Czarnobylu i Fukushimie przeczytać więcej można tutaj.]

Poza próbkami z wysp oraz podwodnych kraterów, badacze przyjrzeli się także owocom rosnącym w pobliżu dawnego poligonu prób jądrowych. W owocach rosnących przy atolu Bikini – m.in. kokosach i ananasach – odnotowano skażenie izotopem cezu-137, przewyższające poziom uważany za dopuszczający do spożycia.

Zdaniem naukowców wciąż niemożliwe jest ponowne zasiedlenie terenów opuszczonych w latach 50-tych, a ponadto należy edukować miejscową ludność o zagrożeniach związanych z pozyskiwaniem stamtąd żywności.

 

Z wynikami pomiarów opublikowanymi przez PNAS można zapoznać się tutaj.

Źródła: PNAS, RT.com, livescience.com

Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.