Udostępnij

Skażenie atolu Bikini nawet dziesięciokrotnie większe niż w Czarnobylu. Radioaktywny spadek po armii USA

19.07.2019

Badacze z amerykańskiego Columbia University przyjrzeli się skali skażenia na Wyspach Marshalla, jakie pozostawili po sobie Amerykanie, którzy w latach 40-tych i 50-tych prowadzili tam testy ładunków termonuklearnych. Zanieczyszczenie oceanicznego terenu – mimo iż doszło do niego przed 60 latami – okazuje się większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu i Fukushimie. Pomiary mają być pierwszym krokiem do oceny wpływu działań wojska na lokalne ekosystemy.

Jak wynika z badań opublikowanych przez PNAS, w próbkach pobranych w pobliżu atolu Bikini – pomimo, iż minęło ponad 60 lat od ostatniej z prób jądrowych – odnotowano skażenie większe niż w przypadku katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu oraz Fukushimie.

Zanieczyszczenie radioaktywnymi izotopami okazało się dziesięciokrotnie większe niż w przypadku katastrofy na terenie Ukrainy oraz między dziesięć a tysiąckrotnie wyższe niż w Japonii. Badacze zaznaczają jednak, że pobrali niewielką liczbę próbek, dlatego dokładniejszy pomiar skali skażenia wymaga dalszych badań.

Atomowy poligon

W latach 1946-1958 Amerykanie przeprowadzili w regionie Wysp Marshalla 67 prób eksplozji ładunków termojądrowych, pozostawiając skażonymi co najmniej 21 wysp. Kwestia odpowiedzialności i zadośćuczynienia za straty poniesione przez mieszkańców wysp wciąż pozostaje przedmiotem kontrowersji.

Doszło również do sporu między poszkodowanymi żołnierzami USA, którzy oczyszczali teren w latach 70-tych, a stroną rządową.

 

Szkody po programie jądrowym USA większe niż po katastrofie w Czarnobylu. Skażenie atolu Bikini ponad wszelkie normy
Wybuch bomby „Baker”, zdetonowanej latem 1946 roku na atolu Bikini. Charakterystyczny ciemny prostokąt u „podnóża” chmury to wyniesiony w górę 170-metrowy pancernik „USS Arkansas”, znajdujący się na zdjęciu w niemal pionowej pozycji. (Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical)

 

Porównanie skali skażenia z Czarnobylem – popularnym ostatnio za sprawą jednego z seriali – pozwala lepiej zrozumieć skalę zanieczyszczenia, w pobliżu którego żyją mieszkańcy Wysp Marshalla. [Na temat skutków katastrof w Czarnobylu i Fukushimie przeczytać więcej można tutaj.]

Poza próbkami z wysp oraz podwodnych kraterów, badacze przyjrzeli się także owocom rosnącym w pobliżu dawnego poligonu prób jądrowych. W owocach rosnących przy atolu Bikini – m.in. kokosach i ananasach – odnotowano skażenie izotopem cezu-137, przewyższające poziom uważany za dopuszczający do spożycia.

Zdaniem naukowców wciąż niemożliwe jest ponowne zasiedlenie terenów opuszczonych w latach 50-tych, a ponadto należy edukować miejscową ludność o zagrożeniach związanych z pozyskiwaniem stamtąd żywności.

 

Z wynikami pomiarów opublikowanymi przez PNAS można zapoznać się tutaj.

Źródła: PNAS, RT.com, livescience.com

Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.