Nie możemy odebrać opłaconego węgla przez rzekomy błąd w deklaracji CEEB – alarmuje nas pan Adam z Limanowej. Chodzi o zamówienie złożone w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Takich sytuacji jest coraz więcej i dotyczą osób, które wciąż korzystają np. z pieców kaflowych. Sklep PGG odpowiedział na sytuację.
Jeden z naszych czytelników informuje nas, że mimo opłacenia zamówienia w sklepie PGG i prawidłowo wypełnionej deklaracji CEEB – nie wydano mu towaru.
– Po zakupie i opłaceniu zamówienia w sklepie PGG zamówiłem kierowcę, który miał odebrać węgiel z kopalni w Mysłowicach. Kierowca odebrał 2 z 3 zamówień, po czym zadzwonił do mnie, że jednego zamówienia mu nie wydali. Podobno był błąd w deklaracji CEEB – mówi nam pan Adam. Błąd miał polegać na braku wypełnienia jeden z tabelek w deklaracji.
Jednak z tłumaczeń urzędu wynika, że chodzi o techniczny błąd w biurokratycznej machinie. Wspomnianą rubrykę wypełnia się jedynie w przypadku, gdy źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe. Tymczasem zamówienie, którego nie wydali górnicy dotyczy pieca kaflowego, którym na co dzień posługuje się babcia naszego czytelnika. To z kolei oznacza, że deklaracja dotycząca źródeł ciepła jest wypełniona poprawnie.
Czytaj także: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Upływa czas na złożenie deklaracji
„Najbiedniejsi w najgorszej sytuacji”
Potwierdzono to zresztą w lokalnym urzędzie. – Udałem się z moją babcią, na którą było to zamówienie, do urzędu gminy w Limanowej. Chciałem sprawdzić w czym był problem. Okazało się że deklaracja była wypełniona prawidłowo – przekonuje pan Adam. Co więcej jego zamówienie zostało przez PGG anulowane, mimo, że odpowiednie dokumenty zostały przedłożone.
– Po kilku różnych telefonach udało mi się dodzwonić do osoby na wyższym stanowisku na kopalni. Osoba ta stwierdziła, że mam rację, ale oni muszą dopytać ustawodawcę, jak mają to interpretować bo urzędy ich sprawdzają i na razie to on nic nie poradzi – nie ukrywa rozgoryczenia nasz czytelnik. Mimo, że węgiel udało się kupić, to nasz czytelnik nie może go odebrać.
– Moja babcia ma piec kaflowy. Więc ci najbiedniejsi są w najgorszej sytuacji, jeśli nie mają droższego pieca.
Sklep PGG tłumaczy
Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do PGG. W odpowiedzi rzecznik prasowy przekonuje, że Grupa będzie przyglądać się tej sprawie i innym podobnym, aby wyeliminować problem.
– Sprawdzamy ten konkretny przypadek, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Będziemy kontaktować się z kupującym, aby uzyskać więcej szczegółów, ponieważ deklaracje nie są jednolite, natomiast jeżeli kupujący przedstawi ważną deklarację CEEB uwzględniającą źródła ogrzewania wymienione w przepisach to węgiel zostanie wydany – przekonuje Tomasz Głogowski z PGG.
Od 1 stycznia 2023 r. w województwie małopolskim wchodzą w życie kluczowe zapisy ustawy antysmogowej. To oznacza, że bezklasowe piece kaflowe nie mogą być dłużej użytkowane.
Do sprawy będziemy wracać.
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Adam J
Masz podobny problem?
Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl