Udostępnij

Sklep PGG nie chce wydać węgla starszej kobiecie. Zaskakujący powód

25.07.2022

Nie możemy odebrać opłaconego węgla przez rzekomy błąd w deklaracji CEEB – alarmuje nas pan Adam z Limanowej. Chodzi o zamówienie złożone w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Takich sytuacji jest coraz więcej i dotyczą osób, które wciąż korzystają np. z pieców kaflowych. Sklep PGG odpowiedział na sytuację.

Jeden z naszych czytelników informuje nas, że mimo opłacenia zamówienia w sklepie PGG i prawidłowo wypełnionej deklaracji CEEB – nie wydano mu towaru.

– Po zakupie i opłaceniu zamówienia w sklepie PGG zamówiłem kierowcę, który miał odebrać węgiel z kopalni w Mysłowicach. Kierowca odebrał 2 z 3 zamówień, po czym zadzwonił do mnie, że jednego zamówienia mu nie wydali. Podobno był błąd w deklaracji CEEB – mówi nam pan Adam. Błąd miał polegać na braku wypełnienia jeden z tabelek w deklaracji.

Jednak z tłumaczeń urzędu wynika, że chodzi o techniczny błąd w biurokratycznej machinie. Wspomnianą rubrykę wypełnia się jedynie w przypadku, gdy źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe. Tymczasem zamówienie, którego nie wydali górnicy dotyczy pieca kaflowego, którym na co dzień posługuje się babcia naszego czytelnika. To z kolei oznacza, że deklaracja dotycząca źródeł ciepła jest wypełniona poprawnie.

Czytaj także: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Upływa czas na złożenie deklaracji

„Najbiedniejsi w najgorszej sytuacji”

Potwierdzono to zresztą w lokalnym urzędzie. – Udałem się z moją babcią, na którą było to zamówienie, do urzędu gminy w Limanowej. Chciałem sprawdzić w czym był problem. Okazało się że deklaracja była wypełniona prawidłowo – przekonuje pan Adam. Co więcej jego zamówienie zostało przez PGG anulowane, mimo, że odpowiednie dokumenty zostały przedłożone.

– Po kilku różnych telefonach udało mi się dodzwonić do osoby na wyższym stanowisku na kopalni. Osoba ta stwierdziła, że mam rację, ale oni muszą dopytać ustawodawcę, jak mają to interpretować bo urzędy ich sprawdzają i na razie to on nic nie poradzi – nie ukrywa rozgoryczenia nasz czytelnik. Mimo, że węgiel udało się kupić, to nasz czytelnik nie może go odebrać.

– Moja babcia ma piec kaflowy. Więc ci najbiedniejsi są w najgorszej sytuacji, jeśli nie mają droższego pieca.

Sklep PGG tłumaczy

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do PGG. W odpowiedzi rzecznik prasowy przekonuje, że Grupa będzie przyglądać się tej sprawie i innym podobnym, aby wyeliminować problem.

– Sprawdzamy ten konkretny przypadek, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Będziemy kontaktować się z kupującym, aby uzyskać więcej szczegółów, ponieważ deklaracje nie są jednolite, natomiast jeżeli kupujący przedstawi ważną deklarację CEEB uwzględniającą źródła ogrzewania wymienione w przepisach to węgiel zostanie wydany – przekonuje Tomasz Głogowski z PGG.

Od 1 stycznia 2023 r. w województwie małopolskim wchodzą w życie kluczowe zapisy ustawy antysmogowej. To oznacza, że bezklasowe piece kaflowe nie mogą być dłużej użytkowane.

Do sprawy będziemy wracać.
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Adam J

Masz podobny problem?
Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.