Udostępnij

Sklepy na wojnie z plastikiem. Brytyjski market będzie sprzedawał produkty bez opakowań

18.06.2019

Wojna z plastikiem trwa na wielu frontach. Powoli przyłączają się do niej także supermarkety, w których do tej pory niemal każdy produkt był w coś opakowany – łącznie z sałatą, ogórkiem albo obranym (!) bananem. Brytyjska sieć Waitrose ogłosiła właśnie pilotażowy program, który zakłada sprzedaż bez opakowań. Produkty będzie można nabierać do swoich słoików, woreczków czy pojemników.

Pilotaż potrwa do 18 sierpnia w sklepie w Oxfordzie i obejmie aż 28 produktów. Będą one o 15 proc. tańsze niż te tradycyjnie opakowane.  W strefie „napełniania” (ang. refill zone) można kupić makarony, kasze, ryż, a także płatki śniadaniowe oraz kawę. Wino i piwo sprzedawane jest w butelkach wielorazowego użytku, z którymi można wrócić po napełnienie.

Waitrose oferuje także chemię domową i inne środki czystości, które można nalać do własnego opakowania. Tak zakupiony płyn do naczyń czy do prania będzie tańszy o £1 od butelkowanego. Oczywiście za pozbywaniem się opakowań idzie również sprzedaż warzyw i owoców bez foliowych siatek. Co więcej – sieć jako pierwsza w Wielkiej Brytanii wprowadziła opcję kupowania mrożonych owoców na wagę, z których można tworzyć dowolne mieszanki.

Jeśli ktoś zapomni zabrać ze sobą słoik czy pudełko, będzie mógł je wypożyczyć. Trzeba zapłacić kaucję w wysokości £5, która jest zwracana, kiedy oddaje się czyste opakowanie przy okazji następnych zakupów.

We wprowadzeniu zmian w sklepie pomagała Catherine Conway, konsultantka z grupy Unpacked, zajmującej się wspieraniem handlu bez opakowań.  – Kiedy zaczęłam współpracę z Waitrose, byli już moralnie przygotowani na zmianę. Mówili, że wiedzą, jak dobrą decyzję podejmują, ale nie mieli jeszcze pomysłu jak to wprowadzić w życie – mówi Conway w rozmowie z „Guardianem”. Podkreśla również, że na początku pracy w Unpacked ludzie byli bardzo niechętni, pytali – „co złego jest w opakowaniach?”. – Teraz świadomość klientów jest nieporównywalnie większa. Mówią głośno o tym, że domagają się zmian – dodaje Conway. Podobno prowadzi rozmowy z trzema dużymi sieciami w Wielkiej Brytanii na temat podobnych rozwiązań. Jej zdaniem „refill zones” zaczną być wprowadzane masowo do supermarketów za trzy do pięciu lat. Kupowanie do własnych opakowań nie będzie już wtedy uważane za fanaberię. Będzie koniecznością.

10 największych supermarketów w Wielkiej Brytanii produkuje rocznie 810 000 ton opakowań jednorazowych – tak wyliczył Greenpeace w swoim zeszłorocznym raporcie na temat plastiku w brytyjskich sklepach.

Do tego trzeba doliczyć ponad miliard siatek jednokrotnego użytku, prawie tysiąc wielorazowych i 1,2 miliarda cienkich foliówek na owoce i warzywa. Metoda, na jaką zdecydowali się właściciele sieci Waitrose to jedyny sposób ograniczenia tego morza niepotrzebnego plastiku.

Autorzy raport Greenpeace podają również, że Morrisons, Sainsbury’s, Waitrose i Tesco to jedyne sieci, które pozwalają na kupowanie mięsa, wędlin, serów i ryb do własnych pudełek. Z kolei Iceland ma najbardziej ambitne plany zmniejszenia ilości plastiku – chce wyeliminować go z marek własnych do 2023 roku. Do końca 2019 roku sieć chce pozbyć się 3 tysięcy ton plastiku.  Pozostałe sklepy albo nie informują o celach redukcji albo zakładają powolne eliminowanie opakowań – o 5 proc. rocznie.

W Polsce zmiana postępuje jeszcze wolniej niż na Wyspach.

Choć są też światełka w tunelu. Dobry przykład daje Auchan, który stworzył dział „bazarek”. Można tam kupić kasze, makarony, soczewicę, ryż, a także płatki śniadaniowe i  ciastka na wagę. Produkty z bazarku można zapakować w siatki foliowe, które są tam dostępne. Ale nikt nie robi problemów z pakowania do własnych woreczków czy pudełek. Z kolei Carrefour deklaruje, że w każdym sklepie można pakować wędliny, mięsa i sery do opakowań wielokrotnego użytku. Natomiast Lidl uwolnił banany z worków i tylko czekać, aż kolejne owoce i warzywa nie będą leżeć w folii.

Zdjęcie: Newman studio/Shutterstock

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.