Udostępnij

Śląsk bez węglowych pieców do końca dekady. Taką wizję ma marszałek województwa

22.11.2021

Województwo śląskie powinno wprowadzić zakaz palenia węglem najpóźniej w 2029 roku. Podczas trwającego w Chorzowie Climate-Con mówił o tym marszałek województwa Jakub Chełstowski. Zakaz objąłby domy jednorodzinne i mógłby zostać ujęty w kolejnej uchwale antysmogowej dla regionu.

Nowe prawo miałoby być wprowadzone po wygaśnięciu obowiązującej uchwały antysmogowej, rozpisanej do 2027 roku. Szacunki mówią, że jeszcze na wiosnę w całym regionie powietrze zatruwało około pół miliona pozaklasowych pieców. Czas na wymianę konwencjonalnych kotłów założonych wcześniej niż 10 lat temu mija z końcem roku. Potem samorządowcy zapowiadają kontrole i kary. Nic dziwnego, że Górny Śląsk przoduje w statystykach województw, których mieszkańcy najchętniej sięgają po dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze. Na 100 gmin z największą liczbą wniosków o państwowe wsparcie aż 52 znajduje się w województwie śląskim. Do 2028 roku cały region ma przejść na ogrzewanie urządzeniami najwyższej klasy – w tym tymi na węgiel.

Śląskie: zakaz palenia węglem przed końcem dekady

Marszałek Jakub Chełstowski mimo to rozpoczyna dyskusję na temat kolejnego kroku w procesie oczyszczania powietrza w regionie. Jego zdaniem województwo śląskie powinno wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 2028 lub 2029 roku. Marszałek mówił o tym podczas poświęconej kwestiom jakości powietrza i klimatu konferencji Climate-Con w Chorzowie. Zakaz miałby mieć jednak ograniczony wymiar.

– Myślę, że sejmik i zarząd tej kadencji powinny wyznaczyć datę odejścia od węgla jeżeli chodzi o sektor komunalny, a mówiąc szczegółowo, domki jednorodzinne – mówił polityk podczas poniedziałkowego panelu dotyczącego walki ze smogiem. – Trudno byłoby dziś pojechać na Podbeskidzie i wymagać od ludzi, żeby przestali palić drewnem i węglem. To nie jest możliwe, ale z drugiej strony – bardzo potrzebne. Dlatego musimy edukować i próbować dotrzeć do ludzi.

W debacie głos wziął również lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), Andrzej Guła. Wspomniał on o krajowych planach odchodzenia od węgla w sektorze mieszkaniowym.

– Przypomnę, że Polityka Energetyczna Państwa taką datę wytyczyła na 2030 r., [na terenach miejskich, na wiejskich to 2040 – przyp.aut.] natomiast marszałek wskazuje okres 2028-29 rok. – mówił Guła. Jednocześnie wspomniał o ogromnych pieniądzach, które w najbliższych latach mają wesprzeć walkę z zanieczyszczeniem. Chodzi między innymi o środki z programów LIFE i Czyste Powietrze. – Z nadzieją i optymizmem patrzę na proces tej trudnej transformacji w województwie śląskim. Trudnej, bo mówimy o setkach tysięcy domów, które muszą wymienić źródła ciepła. Ten proces uda się, jeśli będziemy mieć zaangażowanych lokalnych liderów samorządowych.

Takie prawo będzie mobilizować

– To niespodziewana, ale oczekiwana przez wszystkich aktywistów walczących ze smogiem deklaracja – komentuje koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim, Emil Nagalewski. Dodaje, że deklaracja o końcu węgla w 2028 lub 29 roku jest możliwa do wypełnienia. – Takie prawo będzie działało mobilizująco dla tych, którzy będą teraz wymieniać piece, by wypełnić warunki uchwały antysmogowej. Mieszkańcy mogą pomyśleć o inwestycji w bardziej nowoczesne źródło ogrzewania, by nie pozbywać się za kilka lat wciąż sprawnego pieca węglowego.

Nagalewski wspomina też o zaskakującej skali poparcia dla zakazu palenia węglem, który miałby objąć całe województwo śląskie. Według danych przedstawionych przez PAS takiego rozwiązania oczekuje aż 65 proc. mieszkańców – Ten region długo opierał się na tradycji węglowej, nadal ma aktywny sektor wydobywczy. Jednocześnie dwie na trzy osoby popierają tu wprowadzenie takiego prawa – zauważa Nagalewski.

Źródło zdjęcia: SaskiaAcht / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.