Udostępnij

Chcemy większe, nowsze i ładniejsze. Ale po co?

06.01.2019

Para Polaków wybrała się na wczasy do Egiptu. Na kolację poszli do baru na plaży.

Kiedy siedzieli i jedli, zobaczyli, że nad morzem stoi wędkarz i próbuje złapać kolację. Postanowili podejść i zagadać, a że mężczyzna znał trochę angielskiego, to udało się z nim porozmawiać.

„A dlaczego pan nie podejdzie tam wyżej, tam jest lepsze miejsce i złapałby pan więcej ryb?”, powiedzieli Polacy. „A dlaczego miałbym chcieć to zrobić?”, zapytał Egipcjanin.

„Jeżeli złowiłby pan więcej ryb, to miałby pan nie tylko co zjeść na kolację, ale też zostałoby trochę, żeby sprzedać na rynku, a za zysk kupić lepszą wędkę i większe pudło na ryby”, powiedziała para rodaków. „Ale dlaczego miałbym chcieć to zrobić?”, znów zapytał wędkarz.

„Wtedy mógłby pan złowić nawet więcej ryb. I to więcej ryb sprzedać na ryneczku, a za zarobione pieniądze kupić łódź i łowić jeszcze więcej ryb. Wkrótce ludzie pewnie zaczęliby cię nazywać kapitanem”, odpowiedzieli wczasowicze. „Ale dlaczego miałbym chcieć to zrobić?”, usłyszeli.

„Gdybyś miał łódź, wkrótce sprzedawałbyś tak dużo ryb, że mógłbyś ustalać ceny i kupić jeszcze więcej łodzi, zatrudnić ludzi i spełnić nasze marzenie: odejść na emeryturę i spędzać czas siedząc w słońcu i wędkując”, wytłumaczyli Polacy. „Czyli robić to, co robię teraz?” odparł Egipcjanin.

Historia pochodzi z książki „Timekeepers: How the World Became Obsessed with the Time”, której autorem jest Simon Garfield. Książki opowiadającej o tym, jak w ciągu ostatnich 200 lat ludzie Zachodu stali się niewolnikami czasu, zegarka oraz obowiązku i zaczęli pędzić, zamiast żyć.

W oryginale w miejscu Polaków występują Anglicy.

Zmieniłem to jednak, bo historia zyskuje, a przecież moglibyśmy to być my.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.