Udostępnij

Mała gmina w Małopolsce zawstydziła metropolie. Smog na 1000 proc. normy

19.01.2021

Media obiegły wczoraj informacje o fatalnej jakości powietrza we Wrocławiu. Rzeczywiście, normy były wielokrotnie przekroczone. Miasto znalazło się na szczycie podsumowującego sytuację w kilkudziesięciu miastach świata rankingu IQAir. Ale to raczej nie Wrocław był w poniedziałkowy wieczór stolicą polskiego smogu. Pokazują to pomiary stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, które Polski Alarm Smogowy przeprowadził w Beskidach i na Podhalu.

Wrocławskie powietrze było o wiele zdrowsze niż to w górskich miejscowościach, które w normalnych warunkach przeżywałyby szczyt sezonu turystycznego. 18 stycznia najwyższa wartość stężenia pyłu PM10 w powietrzu w stolicy Dolnego Śląska wynosił najwyżej 150 mikrogramów (µg) na metr sześcienny powietrza. To trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych dobowych norm. Ten wynik uplasował Wrocław na szczycie listy IQ Air, która zbiera uśrednione dane z ponad 90 miast na całym świecie.

Jeśli jednak globalny ranking brałby pod uwagę mniejsze miejscowości, Wrocław miałby ogromną konkurencję.

Wieczorem smog zasnuł też wiele miejscowości Beskidów i Podhala, których mieszkańcy również musieli mierzyć się z fatalną jakością powietrza. Według pomiarów przeprowadzonych profesjonalnym sprzętem w wielu niewielkich miasteczkach i wsiach regionu sytuacja była o wiele gorsza niż w niemal 650-tysięcznym Wrocławiu.

Czytaj również: Gęsty smog na czwartą rocznicę ogłoszenia przez rząd walki ze smogiem

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili stężenie pyłów w drodze z Bystrej Podhalańskiej, przez Rabkę, Maków Podhalański, Skomielną Białą do Suchej Beskidzkiej. Pomiary PAS są cenne, bo jedyna profesjonalna stacja monitoringu jakości powietrza na tej trasie znajduje się w Rabce-Zdroju. W poniedziałkowy wieczór pokazywała ona do 249 µg pyłu PM10 na metr sześcienny.

 class=

Smog w Toporzysku: 2100 mieszkańców i 1000 proc. normy

W pobliskich miejscowościach bywało jeszcze gorzej. Na przykład w Toporzysku (2100 mieszkańców), gdzie precyzyjnie skalibrowany sprzęt PAS wykazał ponad 500 µg szkodliwego pyłu w m3 powietrza. To 1000 proc. normy i smogowy rekord, do którego jednak zbliżały się niektóre z miejscowości odwiedzonych przez aktywistów. W Bystrej-Sidzinie zanotowano siedmiokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia. W wielu innych miejscach na trasie widać aparatura pomiarowa pokazywała „zaledwie” 300 proc. normy.

Wrocław ze swoim trzykrotnym przekroczeniem dopuszczalnych poziomów może się więc schować. Kolejny raz sprawdza się też, że mniejsze miejscowości o wiele częściej mają duży problem z pochodzącym z kominów smogiem.

Źródło zdjęcia: Agnes Kantaruk / Shutterstock

Inne pomiary Alarmu Smogowego m.in. z Pszczyny, Rybnika i Zabrza można znaleźć TUTAJ

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.