Narażenie na smog w dzieciństwie może zwiększać ryzyko problemów psychicznych

Podziel się:

Naukowcy z King’s College London w Wielkiej Brytanii oraz Duke University w Stanach Zjednoczonych wykazali wpływ smogu na zdrowie psychiczne. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza wpływa na większe ryzyko m.in. depresji i zaburzeń lękowych.

Trwającym ponad dwie dekady badaniem objęto 2 tys. bliźniaczek i bliźniaków z Anglii i Walii, urodzonych w latach 1994-1995. Stan ich zdrowia psychicznego zestawiono z danymi na temat stężeń tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych w miejscu zamieszkania. Choć narażenie na zanieczyszczenia powietrza okazuje się mniejszym czynnikiem ryzyka niż np. choroby psychiczne w rodzinie, zagrożenie jest porównywalne z narażeniem w dzieciństwie na inne czynniki neurotoksyczne, jak chociażby ołów.

Wyniki przytoczonych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „JAMA Network Open„.

Uczestnicy i uczestniczki badania regularnie brali udział w badaniach stanu zdrowia. Dodatkowo, w wieku 18 lat, zbadano u nich występowanie objawów szeregu zaburzeń psychicznych, oceniając całościowo ich kondycję psychiczną (w postaci współczynnika p). Im wyższy indywidualny wynik współczynnika p, tym większa liczba oraz nasilenie zidentyfikowanych objawów. Związek problemów psychicznych z wyższym poziomem zanieczyszczeń zaobserwowano w przypadku wszystkich najpowszechniejszych grup zaburzeń, niezależnie od innych czynników ryzyka.

Smog a zdrowie psychiczne. Nowy czynnik ryzyka

„Potwierdziliśmy identyfikację tego, co jest zasadniczo nowym czynnikiem ryzyka dla większości głównych form chorób psychicznych” – powiedział w oświadczeniu Aaron Reuben z Duke University, współautor badań. „Czynnik ten można [jednak] modyfikować, interweniując na poziomie społeczności, miast, a nawet krajów” – podkreśla Reuben.

Czytaj także: Zanieczyszczenie powietrza w Polsce sprzyja epidemii. Kolejna analiza potwierdza związek

Choć badanie dotyczyło Wielkiej Brytanii, naukowcy zwracają uwagę na potencjalne skutki zanieczyszczeń w krajach, gdzie jakość powietrza jest większym problemem. „Nie wiemy, jakie są konsekwencje dla zdrowia psychicznego w przypadku bardzo dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Jest to ważna kwestia empiryczna, którą badamy dalej” – skomentowała w oświadczeniu dr Helen Fisher, współautorka badania z King’s College London.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Korzystałem z materiałów udostępnionych przez Duke University.

Zdjęcie: Shutterstock/Melinda Nagy

Podziel się: