Udostępnij

Narażenie na smog w dzieciństwie może zwiększać ryzyko problemów psychicznych

05.05.2021

Naukowcy z King’s College London w Wielkiej Brytanii oraz Duke University w Stanach Zjednoczonych wykazali wpływ smogu na zdrowie psychiczne. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza wpływa na większe ryzyko m.in. depresji i zaburzeń lękowych.

Trwającym ponad dwie dekady badaniem objęto 2 tys. bliźniaczek i bliźniaków z Anglii i Walii, urodzonych w latach 1994-1995. Stan ich zdrowia psychicznego zestawiono z danymi na temat stężeń tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych w miejscu zamieszkania. Choć narażenie na zanieczyszczenia powietrza okazuje się mniejszym czynnikiem ryzyka niż np. choroby psychiczne w rodzinie, zagrożenie jest porównywalne z narażeniem w dzieciństwie na inne czynniki neurotoksyczne, jak chociażby ołów.

Wyniki przytoczonych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „JAMA Network Open„.

Uczestnicy i uczestniczki badania regularnie brali udział w badaniach stanu zdrowia. Dodatkowo, w wieku 18 lat, zbadano u nich występowanie objawów szeregu zaburzeń psychicznych, oceniając całościowo ich kondycję psychiczną (w postaci współczynnika p). Im wyższy indywidualny wynik współczynnika p, tym większa liczba oraz nasilenie zidentyfikowanych objawów. Związek problemów psychicznych z wyższym poziomem zanieczyszczeń zaobserwowano w przypadku wszystkich najpowszechniejszych grup zaburzeń, niezależnie od innych czynników ryzyka.

Smog a zdrowie psychiczne. Nowy czynnik ryzyka

„Potwierdziliśmy identyfikację tego, co jest zasadniczo nowym czynnikiem ryzyka dla większości głównych form chorób psychicznych” – powiedział w oświadczeniu Aaron Reuben z Duke University, współautor badań. „Czynnik ten można [jednak] modyfikować, interweniując na poziomie społeczności, miast, a nawet krajów” – podkreśla Reuben.

Czytaj także: Zanieczyszczenie powietrza w Polsce sprzyja epidemii. Kolejna analiza potwierdza związek

Choć badanie dotyczyło Wielkiej Brytanii, naukowcy zwracają uwagę na potencjalne skutki zanieczyszczeń w krajach, gdzie jakość powietrza jest większym problemem. „Nie wiemy, jakie są konsekwencje dla zdrowia psychicznego w przypadku bardzo dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Jest to ważna kwestia empiryczna, którą badamy dalej” – skomentowała w oświadczeniu dr Helen Fisher, współautorka badania z King’s College London.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Korzystałem z materiałów udostępnionych przez Duke University.

Zdjęcie: Shutterstock/Melinda Nagy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.