Udostępnij

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce sprzyja epidemii. Kolejna analiza potwierdza związek

14.04.2021

Analiza polskich badaczy potwierdza, że istnieje związek między jakością powietrza w poszczególnych powiatach a liczbą przypadków zachorowań na COVID-19.

Grupa naukowców przeanalizowała główne czynniki, które mogą mieć wpływ na różnice w liczbie przypadków zachorowań na COVID-19 w poszczególnych powiatach Polski. Okazuje się, że jakość powietrza była najistotniejszym z nich, ważniejszym nawet od gęstości zaludnienia. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Ecological Informatics„.

Do analizy wykorzystano nie tylko dane instytucji państwowych, ale i te pochodzące m.in. z sieci czujników jakości powietrza Airly. Pozwoliło to uzyskać szerszy obraz skali zanieczyszczeń i objąć analizą także te miejsca, gdzie nie ma państwowych stacji pomiarowych.

Czytaj także: Prof. Kleczkowski: “Związek między COVID-19 a smogiem jest, ale na razie nie wiemy jak silny”

Wśród badanych czynników znalazły się ponadto między innymi: atrakcyjność regionu (wyrażona w liczbie hoteli); procentowy udział wśród mieszkańców dzieci i młodzieży do 14 roku życia oraz seniorów; zatrudnienie w przemyśle czy dostęp do opieki medycznej.

Analiza z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi statystycznych wykazała jednak, że spośród analizowanych czynników to stan jakości powietrza okazał się najsilniej wyjaśniać różnice między liczbą zachorowań na COVID-19 pomiędzy powiatami.

Smog a COVID-19. Czy jest związek?

Wcześniej związek między skalą epidemii a stanem jakości powietrza dostrzegano również w innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Ukazała się również międzynarodowa analiza, z której wynikało, że Polska znajduje się pośród krajów, w których zanieczyszczenia powietrza w największym stopniu przyczyniają się do zgonów na COVID-19.

Czytaj także: Naukowcy z Harvardu: “Smog zwiększa śmiertelność na koronawirusa.” Analizujemy najnowsze badania

W przeglądzie naukowym, który na początku roku przygotowano dla Parlamentu Europejskiego, wskazano dwie grupy przyczyn takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, zwrócono uwagę, że zła jakość powietrza może przyczyniać się do zapadania na choroby przewlekłe oraz ich rozwój. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, co może prowadzić do hospitalizacji lub śmierci. Z drugiej strony nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może obniżyć odporność dróg oddechowych wobec wirusów i bakterii. Niewykluczone, że dotyczy to także koronawirusa. [Więcej na temat raportu PE pisaliśmy TUTAJ.]

_

Z całością przytoczonych badań polskich naukowców można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Patrik Slezak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.