Udostępnij

Smog od Bałtyku po Tatry. Ponad 1000 proc. normy w Raciborzu

01.02.2021

Smog uderzył w południe kraju, gdzie zanotowano nawet 10-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm. W czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata po raz kolejny pojawił się Wrocław i Kraków. Fatalna jakość powietrza dała się jednak we znaki nie tylko na południu kraju.

Duży mróz w sezonie grzewczym zazwyczaj przekłada się na większy smog. Nie inaczej jest w pierwszy poniedziałek lutego, kiedy z powodu bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza cierpią przede wszystkim mieszkańcy południa Polski.

Według pomiarów z prywatnych czujników Airly zanieczyszczenie daje się we znaki przede wszystkim poza największymi metropoliami. W poniedziałkowe przedpołudnie w małopolskim Radziszowie notowano około 5-krotne przekroczenie norm dla szkodliwego pyłu PM 10. 600 proc. normy dla tej substancji pokazała aparatura w Nowym Targu. Fioletowe, oznaczające najgorszy smog plamy na mapie Polski można było zauważyć również na Podkarpaciu.

 class=
Mapa zanieczyszczenia powietrza. Źródło: airly.org

Smog uderzył nie tylko na południu. Prawie 600 procent normy dla PM10 pokazały czujniki w Tomaszowie Mazowieckim. Prawie czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów dla tego pyłu wskazały urządzenia Airly w podpoznańskim Luboniu, a ponad dwukrotne w pomorskim Wejherowie.

Czytaj również: Nowa “mapa smogowa” ujawnia, jak łatwo sprzedać ludziom bzdury

Fatalne wyniki pokazywały też urządzenia zainstalowane w niektórych miastach przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ). W Raciborzu zanotowano 293 mikrogramy mniejszych od PM10 cząstek pyłowych PM2.5 w metrze sześciennym powietrza. To 1043 proc. normy.

Smog dawał się we znaki również we Wrocławiu. Jedna ze stacji monitoringowych WIOŚ w stolicy Dolnego Śląska pokazywała 422 proc. normy dla tego cząstek PM2.5. Nieco lepiej było w Krakowie – w centrum zanotowano „zaledwie” 203 proc. normy dla PM10 i 338 dla PM2.5. Oba te miasta pokazały się w czołówce szwajcarskiego rankingu zanieczyszczenia IQAir, obejmującego kilkadziesiąt dużych miast z całego świata. Wrocław i Kraków o godzinie 11 znalazły się tam na kolejno piątej i szóstej pozycji. Polskie miasta wyprzedziły tylko Krasnojarsk w Rosji, Lahore w Pakistanie i Delhi oraz Kalkuta w Indiach.

Źródło zdjęcia: European Air Quality Index

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.