Udostępnij

„Toksyczne święta” w New Delhi dołożyły się do smogu. Tak źle nie było od lat

30.11.2021

Od ponad dwóch tygodni smog dusi stolicę New Delhi. Władze podjęły środki zapobiegawcze, ale mimo to sytuacja wciąż jest trudna. Poziomy zanieczyszczeń w New Delhi są oceniane jako „wysoce toksyczne” i pięciokrotnie wyższe niż te zalecane jako bezpieczne przez WHO.

To był najtrudniejszy listopad od 2016 roku dla mieszkańców stolicy Indii. W sobotę 27 listopada zanotowano 11 dzień poziomu smogu zagrażającego zdrowiu – wynika z badań Centralnej Rady Kontroli Zanieczyszczeń (CPCB). Choć na początku ubiegłego tygodnia indeks jakości powietrza (AQI) zaczął spadać, w czwartek znów osiągnął 393 punktów, a w sobotę 402 punkty. Cała skala ma ich 500. Umiarkowany poziom zanieczyszczeń nie został odnotowany w listopadzie ani razu. Do 5 listopada większość lokalizacji w Delhi odnotowała wskaźnik AQI powyżej 500

Zakazy dla budowy i diesli, zamknięte szkoły

Władze 20-milionowego miasta apelowały do mieszkańców o korzystanie z transportu publicznego. Rząd wynajął dodatkowe 700 autobusów, aby zachęcić ludzi do rezygnacji z samochodu. Na terenie stolicy zamknięto place budowy, aby ograniczyć pył, który stanowi źródło zanieczyszczeń. Wprowadzono również zakaz wjazdu samochodów ciężarowych z silnikiem diesla. Zamknięto też szkoły, ale wyłącznie do poniedziałku 29 listopada. O wszystkich tych działaniach poinformowano Sąd Najwyższy.

„Rodzice boją się posyłać swoje dzieci do szkół, a coraz więcej pracowników stara się o pozwolenie na pracę w domu. Przywódcy Delhi zwracają się nawet o pozwolenie od rządu federalnego na całkowity lockdown z powodu smogu, jak miało to miejsce w przypadku pandemii COVID-19. Szpitale obserwują wzrost liczby pacjentów związanych ze smogiem, a ponieważ miasto wciąż nie poradziło sobie z drugą falą pandemii, system opieki zdrowotnej jest słabo przygotowany na kolejny kryzys” – opisuje hinduska dziennikarka Kaveri Mishra.

Delhi: Toksyczne obchody święta, słaby wiatr i potęgują smog

Jak relacjonuje reporterka, do tego wysokiego poziomu zanieczyszczenia przyczyniło się wiele czynników, od wykorzystania paliw kopalnych w transporcie, po korporacje spalające odpady rolnicze w sąsiednich stanach. Listopad to szczególnie toksyczny okres także dlatego, że z okazji święta Diwali odpala się fajerwerki i petardy. Sąd Najwyższy Indii rozpoczął działania przeciwko przemysłowi, pojazdom i elektrowniom, które emitują toksyczne zanieczyszczenia do powietrza (w ramach walki z zanieczyszczeniem rząd zamknął już pięć elektrowni na obrzeżach Nowego Delhi). Z kolei Reuters zauważa, że sytuację pogorszył słaby wiatr.

Mimo działań władz mieszkańcy nie odczuwają poprawy. W rozmowach z dziennikarzami mówią o powracającym kaszlu i ciągłym widoku mgły. Policjant kierujący ruchem na jednym z ruchliwych skrzyżowań w Delhi stwierdził, że tej zimy poziom zanieczyszczenia stał się „nie do zniesienia”. – Zdjąłem maskę, bo muszę zagwizdać, żeby zatrzymać ruch uliczny, ale to było okropne uczucie – mówi reporterom CNN 48-letni funkcjonariusz.

– Bolą mnie oczy. Trudno mi oddychać. To pierwsza rzecz, która cię uderza, gdy wychodzisz z domu. Pod koniec dnia ciało się przystosuje, ale następnego dnia wszystko się powtarza – opowiada 39-letnia Neelam Joshi, pracownica socjalna.

5 listopada większość lokalizacji w Delhi odnotowała wskaźnik AQI powyżej 500. Wówczas działacz na rzecz ochrony środowiska Aditya Dubey złożył do Sądu Najwyższego wniosek o ochronę swojego „prawa do oddychania”. 15 listopada sąd wydał wyrok na jego korzyść i nakazał władzom centralnym dalsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Czytaj również: Antysmogowa wieża w New Delhi zasilana węglem

__

Źródło: CNN, Reuters, Polic Forum, Hindustan Times

Zdjęcie: Ayush Delhi / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.