Udostępnij

Antysmogowa wieża zasilana… węglem. Indie walczą z zanieczyszczeniem za wszelką cenę

05.08.2021

New Delhi chce walczyć ze smogiem potężną wieżą filtrującą powietrze. To kolejny krok hinduskiej stolicy w walce z zanieczyszczeniem, przez które miasto jest nazywane przez lokalne władze „komorą gazową”. Problem w tym, że instalacja najprawdopodobniej zasilana będzie… węglem.

Stolica Indii to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Roczna średnia stężenia szkodliwego pyłu PM2,5 wynosi tam aż 84 mikrogramy na metr sześcienny powietrza (dane za 2020 rok). Dla porównania: polska norma wynosi 20 mikrogramów w skali roku. Według Greenpeace Southeast Asia smog w stolicy Indii przyczynia się do 54 tys. przedwczesnych zgonów. Główny minister (odpowiednik wojewody lub marszałka województwa) stołecznego regionu określił miasto mianem „komory gazowej”.

Czytaj również: Indie zapowiadają walkę ze smogiem. Dużo słów i zaledwie 45 milionów USD na dwa lata

Dlatego władze próbują opanować smog w New Delhi. Najnowszy pomysł na pozbycie się zanieczyszczenia to ustawienie 25-metrowej wieży filtrującej. Kosztująca równowartość 2 milionów amerykańskich dolarów instalacja opiera się na 40 turbinach „zasysających” pełne szkodliwych substancji powietrze. Przechodzi ono potem przez filtry, które pomagają pozbyć się nawet 50 proc. pyłów PM2,5. Tak przynajmniej twierdzi odpowiedzialny za inwestycję inżynier Anwar Ali Khan. Obiekt jest też wyposażony w urządzenia niwelujące hałas. Wieża stanęła w zwartej, post-kolonialnej zabudowie jednej z handlowych ulic New Delhi. Według lokalnych władz w przyszłości w mieście może stanąć więcej takich instalacji – o ile ta pierwsza się sprawdzi.

Smog w New Delhi: desperacka walka z zanieczyszczeniem

Eksperci mają co do tego wątpliwości. Twierdzą przede wszystkim, że z zanieczyszczeniami trzeba walczyć u ich źródła. Wieża antysmogowa jest według nich drogim, mało skutecznym gadżetem. „Budowa wież smogowych nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem” – mówił agencji AFP Sunil Dahiya, analityk z indyjskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Dahiya zwrócił też uwagę na źródła energii zasilające antysmogową wieżę. Jak zauważył, miks energetyczny Indii składa się w 70 proc. z węgla. Przekłada się to na zwiększenie się zanieczyszczenia wokół elektrowni i przyspieszenie efektu cieplarnianego.

Mimo to instalacja ma ruszyć do 15 sierpnia, a twórcy projektu nie chcą słuchać sceptycznych głosów. W ich komentarzach dotyczących wieży pobrzmiewa wręcz desperacja: „Celem nie jest oczyszczenie powietrza w całym Delhi, a stworzenie specjalnych stref, w których ludzie mogą oddychać” – stwierdził Anwar Ali Khan cytowany przez portal France24.

Źródło zdjęcia: Saurav022 / Shuttesrtock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.