Udostępnij

Tylko 13 dni bez dużego smogu w Nowym Targu. Styczniowe powietrze dławiło południe Polski

02.02.2021

Styczeń był ciężkim czasem dla mieszkańców południa Polski. Smog dławił między innymi Śląsk i Małopolskę. Pokazują to statystyki z oficjalnych pomiarów stężenia szkodliwego pyłu PM10.

Mieszkańcy niektórych małopolskich miejscowości względnie czystym powietrzem mogli cieszyć się przez zaledwie kilkanaście dni. Wynika to z danych przedstawionych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Rekordowy smog – 328 procent normy dla pyłu PM10 (norma dobowa to 50µg/m3) – zanotowano 21 stycznia w Nowym Targu. Brak przekroczeń norm dla stężenia szkodliwego pyłu PM10 zanotowano tam przez zaledwie 13 dni. Podobnie było w Suchej Beskidzkiej. Pomiary wskazują tam na zaledwie 14 dni bez dużego smogu. Przez pierwszych dziesięć dni stycznia aparatura nie wykazała tam przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężenia tylko jeden raz. Przez pełne dwa tygodnie ze smogiem musieli męczyć się mieszkańcy Zabierzowa. W tym czasie pomiary czterokrotnie wskazały na ponad 200 proc. normy dla pyłów PM10.

Czytaj również: Czy maski antysmogowe chronią przed wirusami?

Fatalnym powietrzem w styczniu oddychali też mieszkańcy województwa śląskiego. Aż 10 spośród 17 stacji monitorujących stężenie PM10 pokazało przekroczenie stanów ostrzegawczych przynajmniej raz. Oznacza to, że dopuszczalne normy dla tego pyłu były przekroczone ponad dwukrotnie. Rekordowy smog – 350 proc. normy – zanotowano w Rybniku 11 stycznia. Z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów smogu przez 16 dni musieli się zmagać mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. W tym czasie aparatura dwukrotnie pokazała ponad 300 proc. normy.

Cząsteczki pyłowe, w tym PM10, pochodzą głównie z kominów domów ogrzewanych w najbardziej nieekologiczny sposób. Chodzi między innymi o pozaklasowe kotły i piece – tak zwane „kopciuchy”. W związku z przyjętą cztery lata temu śląską uchwałą antysmogową wszystkie z nich mają zniknąć z województwa do 2025 roku. Małopolanie na wymianę kotłów najgorszej klasy mają czas do końca przyszłego roku.

Źródło zdjęcia: gubernat / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.