Udostępnij

Smog może mieć wpływ na bezpłodność. Potwierdza to badanie na 18 tys. par

17.02.2021

Niepłodność może być wiązana z zamieszkiwaniem terenów o podwyższonych poziomach smogu. Wykazują to chińskie badania na dużej próbie ponad 18 tys. par. Badacze nazywają jakość powietrza czynnikiem „niemożliwym do zignorowania”.

Zespół naukowców wziął pod uwagę dane dotyczące par przez ponad rok bezskutecznie starających się o ciążę. Badania wykazały, że niepłodność o 20 proc. częściej dotyka osoby zamieszkujące tereny z podwyższonymi poziomami smogu. Zespół Centrum Medycyny Reprodukcyjnej z Pekinu nie jest pierwszym, który zaobserwował taką prawidłowość. Badania opublikowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia wykazały podobny problem u ponad 600 pacjentek ośrodka leczenia niepłodności Massachusetts General Hospital.

Czytaj również: Smog a zdrowie dzieci: częstszy katar, kaszel, spowolnione funkcje poznawcze

Chińskie badanie przeprowadzono, używając danych z państwowego rejestru osób starających się o dziecko. Zbiera on informacje o kobietach chcących zajść w ciążę. Dopisanie się do niego jest obowiązkowe dla kobiet, które planują rodzicielstwo. Autorzy pracy powiązali smog i niepłodność na podstawie odpowiedzi z ponad 18,5 tys. kwestionariuszy. Pytali w nich między innymi o miejsce zamieszkania, co pozwoliło im dopasować dane o zanieczyszczeniu do każdej z par.

Wpływ smogu na niepłodność „niemożliwy do zignorowania”

Badanie dotyczyło cząsteczek pyłu PM2,5. Negatywny wpływ na płodność miało średnioroczne stężenie tej substancji na poziomie 67 mikrogramów na metr sześcienny. To ponad 10 mikrogramów powyżej chińskiej średniej. Wśród osób najmniej narażonych na działanie smogu poziom niepłodności wynosił 15 proc. Wartość ta gwałtownie wzrasta wśród mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych miejsc, osiągając aż 26 proc.

Chiński zespół badawczy zaznacza w swojej pracy, że ok. 30 proc. przypadków problemów z zajściem w ciążę pozostaje bez wyjaśnienia. Uczeni twierdzą, że smog do tej pory pozostaje niewiadomą dla medyków zajmujących się niepłodnością. Inaczej jest z innymi, dobrze zbadanymi już czynnikami ryzyka. Chodzi między innymi o dietę czy poziom aktywności fizycznej – o które badacze również pytali w swoim kwestionariuszu.

„Nasze badanie dotyczy ogółu populacji. Dlatego może być bardziej miarodajne niż te przeprowadzane w szpitalach i klinikach leczenia bezpłodności. Stężenie cząsteczek pyłowych w powietrzu jest w tym przypadku czynnikiem niemożliwym do zignorowania” – komentował w „Guardianie” przewodzący badaniom wpływu smogu na bezpłodność dr Qin Li.

Źródło zdjęcia: humpery / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.