Udostępnij

Smog a zdrowie dzieci: częstszy katar, kaszel, spowolnione funkcje poznawcze

04.10.2019

To wniosek płynący z wyników badań przeprowadzonych przez Politechnikę Warszawską, Warszawski Uniwersytet Medyczny i firmę ARC Rynek i Opinia. Jego autorzy zbadali dzieci z grupy wiekowej 3-12 lat. Opracowanie nie pozostawia złudzeń: najmłodsi mieszkańcy miejscowości z zanieczyszczonym powietrzem o wiele częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych. Smog zwiększa też ryzyko alergii i astmy.

W sezonie jesienno-zimowym rodzice z obszarów dotkniętych zanieczyszczeniem o 10 procent częściej zauważają u swoich dzieci katar, zwracają też uwagę na więcej przypadków kaszlu (o 8,5%) i kichanie (o 11%).  Badacze zwracają tez na zwiększoną występowalność astmy (czterokrotnie częstszą w miejscowościach z dużym smogiem). Różnice dotyczą również zdolności poznawczych. Im niższe zanieczyszczenie, tym dzieci lepiej przyswajają wiedzę i uczą się nowych rzeczy. „Widoczne są w tym obszarze różnice między poszczególnymi miejscowościami, w zależności od stężenia zanieczyszczeń powietrza. Największe różnice występują między miastami z wysokim stężeniem, a niskim.” – czytamy w opracowaniu z badania.

– Warto podkreślić, że pierwszy raz w Polsce pokazaliśmy, na ile to zjawisko jest istotne dla zdrowia polskich dzieci, nawet w obszarze, zdawałoby się tak mało istotnym jak zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Skala tego zjawiska jest znacząca, dlatego warto wiedzieć, na ile w sezonie praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona wskutek oddychania ich pacjentów zanieczyszczonym powietrzem. Do tego należy uwzględnić koszty leczenia, jakie ponoszą z tego powodu całe rodziny. – komentuje profesor Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wykazują uczeni, pyły zawieszone PM 2,5 oraz PM 10 działają „po cichu”, wynik ich działania jest widoczny dopiero po długotrwałym przebywaniu w smogu.

– Objawy pojawiają się jednak dopiero po jakimś czasie. Nie chodzi tu o to, że dziecko wychodzi do szkoły, wdycha zanieczyszczone powietrze i od razu jest chore. – zaznacza profesor Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, jeden ze współautorów badania. Jak zaznacza, większe ryzyko zachorowania dotyczy szczególnie osób z grup najbardziej wrażliwych – czyli dzieci i osób starszych. Problem dotyczy jednak nie tylko ich.

– Warto pamiętać, że również zdrowe, dorosłe osoby mogą być bardziej narażone na zachorowania, jednak u nich to ryzyko jest nieco mniejsze. Wystarczy jednak, że mają one okres obniżonej odporności, by smog zadziałał na ich niekorzyść. – dodaje Badyda.

Profesor zauważa też, że o negatywnym wpływie smogu na rozwój dziecka wiadomo od dawna. Przywołuje przy tym badania z przełomu XX i XXI wieku przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim przez zespół profesora Wiesława Jędrychowskiego.

– Wykazały one, że dzieci matek przebywających podczas ciąży w obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza rozwijają się gorzej i rodzą się z większą niedowagą. W obszarach ze smogiem częściej występują również przedwczesne porody. – mówi Badyda.

W badaniu PW, WUM i ARC Rynek i Opinia wzięło udział 1475 respondentów. Badanie było prowadzone od listopada 2018 roku do marca 2019 roku, a nad analizą wyników przez kolejne miesiące pracował zespół naukowców, badaczy i analityków.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.