Udostępnij

Smog osłabia umysł. W połączeniu z upałami nawet bardziej

05.09.2018

Co wspólnego mają ze sobą upały i smog? Z badań wynika, że oba czynniki sprzyjają nasileniu problemów psychicznych, zwiększając nawet ryzyko samobójstw. Zależność jest niepokojąca tym bardziej, że upały – zjawisko coraz częstsze w dobie zmian klimatycznych – wzmagają problem zanieczyszczeń powietrza.
O tym, że upały nasilają problem smogu, pisaliśmy niedawno. Przyczyniają się one do wzrostu stężeń szkodliwego ozonu, ograniczają cyrkulację powietrza i sprzyjają większemu narażeniu na pyły emitowane przez transport. Cierpi na tym nasze zdrowie – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. W ostatnim czasie przybywa badań dowodzących, że zarówno upały, jak i zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń emocjonalnych i umysłowych. W przypadku narażenia na oba czynniki jednocześnie skutki mogą być jeszcze bardziej odczuwalne.

Pyły psują nastrój

Choć słoneczna aura sprzyja pogodnemu nastrojowi, to zbyt słoneczna – może przynieść przeciwne efekty. Badania z Australii wskazują, że temperatury powietrza powyżej 26,7 °C korelują z większą liczbą przyjęć na szpitalne oddziały psychiatryczne. Przyczyny zgłoszeń pacjentów obejmują zmiany nastroju, nasilenia zachowań neurotycznych, zaburzenia stresopochodne. Wśród osób w podeszłym wieku cierpiących na zaburzenia umysłowe i choroby neurodegeneracyjne rośnie również śmiertelność.
Niestety upały, których w tym roku świat doświadczał wyjątkowo intensywnie, to niejedyny czynnik środowiskowy sprzyjający rozwojowi lub nasileniu problemów psychicznych. Coraz więcej danych naukowych wskazuje, że w podobny sposób wpływają na nasze zdrowie zanieczyszczenia powietrza – również te letnie, wzmagane przez wysokie temperatury. Doniesień na ten temat jest całkiem sporo. Według badań z USA obejmujących okres 1999–2011 zwiększone narażenie na pyły PM 2.5 powiązane jest z większym ryzykiem zaburzeń psychicznych. Korelacja niezależna jest od czynników demograficznych, społeczno-ekonomicznych czy nawet związanych z ogólnym stanem zdrowia.

Od smogu odechciewa się żyć

Podobne wnioski płyną z badania opisanego w tym roku na łamach periodyku „Environmental Health”. Sugeruje ono, że zanieczyszczenia powietrza mogą nie tylko doprowadzić do poważnego zaostrzenia zaburzeń psychicznych, ale również korelują ze zwiększonym wskaźnikiem prób samobójczych. W opracowaniu przywołane zostaje wcześniejsze badanie, przeprowadzone w 2010 r. w Kanadzie. Stwierdzono w nim statystycznie istotny związek między narażeniem na konkretne substancje, takie jak tlenek węgla, dwutlenek azotu, dwutlenek siatki, a także pył zawieszony PM 10 a wyższym ryzykiem targnięcia się na swoje życie.
U podłoża tej zależności leżą prawdopodobnie stany zapalne układu nerwowego, które w przypadku długotrwałego narażenia przyjmują charakter przewlekły. Objawiają się one zaburzeniami zarówno o charakterze poznawczym, jak i emocjonalnym, związanym m.in. z wyraźnym spadkiem nastroju. W Polsce problem jest odczuwalny głównie w sezonie grzewczym, ale może również występować latem – szczególnie gdy dochodzi do „synergii” między oddziaływaniem upałów i zanieczyszczeń, w tym przypadku pochodzących ze źródeł transportowych. Lub płonących wysypisk. Ewentualnie nadprogramowej emisji zakładów przemysłowych.
Fot. diegofornero (destino2003)/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.