Udostępnij

Nie tylko choroby płuc i serca. Smog przyczynia się też do ryzyka utraty wzroku

03.02.2021

Zanieczyszczenie powietrza powoduje większe ryzyko utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej u starszych osób – wynika z najnowszych badań brytyjskich naukowców. Występowanie choroby okazuje się powiązane zarówno z wysokimi stężeniami drobnych pyłów zawieszonych PM2,5, jak i tlenków azotu.

Z wieloletniego badania, które przeprowadził zespół z University College London (UCL), wynika, że osoby żyjące w miejscach z wysokimi poziomami zanieczyszczeń powietrza były o co najmniej 8 proc. bardziej narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Dotyczy to w podobnym stopniu wysokich stężeń drobnych pyłów PM2,5 (w Polsce będących jednym z głównych składników smogu), jak i tlenków azotu, związanych przede wszystkim z ruchem samochodowym.

Rezultaty wspomnianych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „British Journal of Ophthalmology„.

Wciąż wiele znaków zapytania

„Zidentyfikowaliśmy jeszcze jedno zagrożenie dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza, wzmacniając dowody na to, że poprawa jakości powietrza, którym oddychamy, powinna być kluczowym priorytetem dla zdrowia publicznego” – powiedział w oświadczeniu prof. Paul Foster z UCL, główny autor badania. „Nasze odkrycia sugerują, że życie w miejscu z zanieczyszczonym powietrzem, w szczególności drobnym pyłem lub cząstkami związanymi z ruchem drogowym, może przyczyniać się do chorób oczu” – podkreśla prof. Foster.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Zespół z UCL oparł swoje wnioski na wieloletnim badaniu obejmującym 115 954 osób w wieku 40-69 lat, które w momencie rozpoczęcia badania (w 2006 roku) nie miały problemów ze wzrokiem. Wyniki pochodzące z badań okulistycznych wspomnianych osób zestawiono z danymi na temat jakości powietrza w ich miejscach zamieszkania.

Badanie nie pozwala na określenie przyczyn związku między stanem powietrza a chorobą. Naukowcy sugerują jednak, że wynikać on może ze stresu oksydacyjnego lub stanów zapalnych, związanych z zanieczyszczeniami.

Czytaj także: Anglia rozważa wprowadzenie norm jakości powietrza zgodnych z wytycznymi WHO

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty wśród osób powyżej pięćdziesiątki w krajach o wysokich dochodach. Szacuje się, że liczba osób dotkniętych chorobą do 2040 roku osiągnie 300 milionów. Wcześniej znane czynniki ryzyka obejmują m.in. wiek, palenie oraz uwarunkowania genetyczne.

_

Dostęp do pełnych wyników wspomnianych badań uzyskać można tutaj. tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Peakstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.