Udostępnij

Smog w Kalwarii Zebrzydowskiej? Dramat. W Makowie Podhalańskim jeszcze gorzej

07.12.2020

Trwa akcja pomiarów jakości powietrza, którą każdego roku prowadzi Polski Alarm Smogowy. Są już pierwsze wyniki i wraz z nimi można powiedzieć: znowu jest dramat. Choć to na dobrą sprawę dopiero początek sezonu grzewczego, to źle jest w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jeszcze gorzej w Makowie Podhalańskim. Tam są poziomy alarmowe.

To nie powinno dziwić, bo powietrze w tej miejscowości jest tak gęste, że wieczorami Maków bez kłopotu może ścigać się z azjatyckimi metropoliami takimi jak Pekin i Delhi.

Na wykresach średnich dobowych wygląda to jak na razie tak:

Jakość powietrza w Makowie Podhalańskim. Smog.
Jakość powietrza w Makowie Podhalańskim. Wykres dzienny.

W dobowej normie zmieszczono się w tym czasie raz (sic!). Dwa razy przekroczono poziom alarmu smogowego, z czego jednak nie wyciągnięto wniosków. Na wykresach godzinnych wygląda to tak, jak poniżej. Ten wąski zielony pasek na dole, to poziom na którym powietrze jest bardzo dobre.

Jakość powietrza w Makowie Podhalańskim. Wykres godzinowy.
Jakość powietrza w Makowie Podhalańskim. Wykres godzinowy.

Dane pojawiają się na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Nieco lepiej niż w Makowie, ale ciągle bardzo źle, jest też w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam wykresy godzinowe wyglądają tak jak poniżej.

Zielony pasek – oczywiście – pokazuje, kiedy jest bardzo dobrze.

Jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykres godzinowy.
Jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykres godzinowy.

Na wykresy średnich dobowych przekłada się to tak:

Jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykres średnich dobowych.
Jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykres średnich dobowych.

Poza tym pomiary są prowadzone m.in. w Wieliczce, gdzie godzinowe wskazania czujników potrafią osiągać poziom kilkuset procent dobowej normy. Na bieżąco – jak już wspomniałem – można to śledzić na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego. W zakładce „Badamy powietrze”.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.