Udostępnij

Radni podkrakowskiej gminy niemal jednogłośnie „za” zakazem palenia węglem

26.03.2021

Radni podkrakowskiego Zabierzowa niemal jednogłośnie poparli rezolucję, wzywającą władze wojewódzkie do wprowadzenia na terenie gminy zakazu palenia węglem od 2029 roku. Lokalni aktywiści antysmogowi zwracają uwagę, że dobrym krokiem byłoby ponadto wprowadzenie wcześniejszego zakazu instalowania nowych urządzeń węglowych.

Radni podkrakowskiej gminy opowiedzieli się za zakazem palenia węglem od 2029 roku. To ma pomóc zwalczyć smog w Zabierzowie. Za uchwałą głosowało 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.

Tym samym Zabierzów dołączył do grona małopolskich gmin, które wyraziły chęć wprowadzenia dodatkowych, lokalnych przepisów antysmogowych. Podobnego zakazu chcą radni również z Oświęcimia, Tarnowa, Skawiny, Krzeszowic i Rabka-Zdrój.

By przepisy weszły w życie, odpowiednie zmiany w małopolskiej uchwale antysmogowej muszą przyjąć radni sejmiku wojewódzkiego.

Czytaj także: Wystarczyły wymiany starych pieców, by poprawić jakość powietrza

Co z zakazem instalacji?

“Cieszymy się, że taka rezolucja została przyjęta i liczymy, że pozwoli nam stać się gminą bez węgla” – komentuje Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego. „Wydaje nam się jednak, że można byłoby zrobić to szybciej niż w roku 2029, zwłaszcza że nie ma zainstalowanych wielu źródeł węglowych dopuszczonych przez uchwałę antysmogową. Ich wymianę można byłoby więc wesprzeć np. środkami z budżetu gminy. Liczymy, że nasza gmina ma szansę szybko zostać prawdziwy liderem w >>obwarzanku<< w kwestii odchodzenia od węgla” – dodaje.

“To, czego nam zabrakło w tej rezolucji, a o co wnosiliśmy my oraz jedna z radnych, to wyznaczenie terminu, w którym należałoby zrezygnować z montażu nowych urządzeń węglowych. Rada nie zdecydowała się na taki krok. Jeśli nie określimy takiej daty, węglowe kotły będą mogły być montowane do samego 2029 roku. Mamy jednak nadzieję, że termin wyznaczy marszałek województwa. Według nas odpowiednią datą byłby tu styczeń 2022 roku” – podkreśla Wojtaszek-Dziadusz.

Czytaj także: Ranking IQ Air: najbardziej zanieczyszczone europejskie miasto leży na Śląsku

Smog w Zabierzowie dusi, a kopciuchy znikają powoli

„Cieszę się, że radni przyjęli rezolucje, która wyklucza to paliwo stałe od 2029 roku. Mam nadzieję, że inne gminy tzw. >>obwarzanka<< zdecydują się na podobny krok” – napisał na Twitterze Paweł Ścigalski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

„Czystsze powietrze w podmiejskich miejscowościach to lepsze powietrze w mieście” – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Obecnie w gminie Zabierzów obowiązują takie same przepisy, jak w pozostałych gminach krakowskiego „obwarzanka” i reszcie województwa małopolskiego. Używanie kotłów pozaklasowych będzie zakazane od 1 stycznia 2023 roku. Kotły 3. i 4. klasy będzie trzeba zlikwidować do końca 2026 roku.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Krakowski Alarm Smogowy, wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w “obwarzanku” przebiega bardzo powoli. W październiku ubiegłego roku do likwidacji pozostawały ponad 33 tysiące tego typu kotłów. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/canon_photographer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.