Radni podkrakowskiego Zabierzowa niemal jednogłośnie poparli rezolucję, wzywającą władze wojewódzkie do wprowadzenia na terenie gminy zakazu palenia węglem od 2029 roku. Lokalni aktywiści antysmogowi zwracają uwagę, że dobrym krokiem byłoby ponadto wprowadzenie wcześniejszego zakazu instalowania nowych urządzeń węglowych.
Radni podkrakowskiej gminy opowiedzieli się za zakazem palenia węglem od 2029 roku. To ma pomóc zwalczyć smog w Zabierzowie. Za uchwałą głosowało 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.
Tym samym Zabierzów dołączył do grona małopolskich gmin, które wyraziły chęć wprowadzenia dodatkowych, lokalnych przepisów antysmogowych. Podobnego zakazu chcą radni również z Oświęcimia, Tarnowa, Skawiny, Krzeszowic i Rabka-Zdrój.
By przepisy weszły w życie, odpowiednie zmiany w małopolskiej uchwale antysmogowej muszą przyjąć radni sejmiku wojewódzkiego.
Czytaj także: Wystarczyły wymiany starych pieców, by poprawić jakość powietrza
Co z zakazem instalacji?
“Cieszymy się, że taka rezolucja została przyjęta i liczymy, że pozwoli nam stać się gminą bez węgla” – komentuje Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego. „Wydaje nam się jednak, że można byłoby zrobić to szybciej niż w roku 2029, zwłaszcza że nie ma zainstalowanych wielu źródeł węglowych dopuszczonych przez uchwałę antysmogową. Ich wymianę można byłoby więc wesprzeć np. środkami z budżetu gminy. Liczymy, że nasza gmina ma szansę szybko zostać prawdziwy liderem w >>obwarzanku<< w kwestii odchodzenia od węgla” – dodaje.
“To, czego nam zabrakło w tej rezolucji, a o co wnosiliśmy my oraz jedna z radnych, to wyznaczenie terminu, w którym należałoby zrezygnować z montażu nowych urządzeń węglowych. Rada nie zdecydowała się na taki krok. Jeśli nie określimy takiej daty, węglowe kotły będą mogły być montowane do samego 2029 roku. Mamy jednak nadzieję, że termin wyznaczy marszałek województwa. Według nas odpowiednią datą byłby tu styczeń 2022 roku” – podkreśla Wojtaszek-Dziadusz.
Czytaj także: Ranking IQ Air: najbardziej zanieczyszczone europejskie miasto leży na Śląsku
Smog w Zabierzowie dusi, a kopciuchy znikają powoli
„Cieszę się, że radni przyjęli rezolucje, która wyklucza to paliwo stałe od 2029 roku. Mam nadzieję, że inne gminy tzw. >>obwarzanka<< zdecydują się na podobny krok” – napisał na Twitterze Paweł Ścigalski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza.
„Czystsze powietrze w podmiejskich miejscowościach to lepsze powietrze w mieście” – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Obecnie w gminie Zabierzów obowiązują takie same przepisy, jak w pozostałych gminach krakowskiego „obwarzanka” i reszcie województwa małopolskiego. Używanie kotłów pozaklasowych będzie zakazane od 1 stycznia 2023 roku. Kotły 3. i 4. klasy będzie trzeba zlikwidować do końca 2026 roku.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Krakowski Alarm Smogowy, wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych w “obwarzanku” przebiega bardzo powoli. W październiku ubiegłego roku do likwidacji pozostawały ponad 33 tysiące tego typu kotłów. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.
_
Zdjęcie: Shutterstock/canon_photographer