Udostępnij

Smog z diesli wpływa na występowanie Parkinsona. Naukowcy wykryli „wiarygodny mechanizm”

29.05.2020

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA). Badania przeprowadzili na rybach, potem powtórzyli je na ludzkich komórkach. Oba eksperymenty dały podobne wyniki – podaje Neuroscience News.

Już wcześniej uczeni zauważyli, że w regionach z wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza przypadków Parkinsona jest więcej. Do tej pory brakowało jednak dowodu na bezpośredni związek samochodowego smogu z występowaniem tej choroby u ludzi.

„Dla nas najważniejsze jest wykazanie, czy zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście wpływa na występowanie Parkinsona, czy może chodzi o inne przyczyny związane z życiem w mieście” – mówił Jeff Bronstein, neurolog i dyrektor programu badawczego dotyczącego zaburzeń w poruszaniu się na UCLA.



Jego zespół w końcu powiązał te dwa zjawiska. Naukowcy wykazali, że substancje zawarte w spalinach oleju napędowego mogą wywoływać toksyczne nagromadzenie białka alfa-synukleiny. Jego podwyższone poziomy obserwuje się powszechnie u osób z Parkinsonem. Białka te gromadzą się przez problemy z procesem autofagii, polegającym na rozkładzie przez komórkę cząsteczek chemicznych, fragmentów komórki i organelli komórkowych.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Na razie taką reakcję na toksyny zaobserwowano u często wykorzystywanych do badań ryb z gatunku danio pręgowatych. Jak przekonuje Bronstein, ryby słodkowodne dobrze sprawdzają się w badaniach zmian molekularnych w mózgu. Ich neurony reagują na substancje w podobny sposób, jak te ludzkie. Przezroczyste odwłoki ryb pozwalają też badaczom na łatwe obserwowanie zmian w organizmie.

By potwierdzić wynik swoich badań, uczeni powtórzyli eksperyment, wykorzystując sztucznie wytworzone ludzkie komórki. Reakcja na szkodliwe substancje ze spalin była w tym przypadku podobna.

– Podsumowując, nasz raport pokazuje wiarygodny mechanizm wpływu zanieczyszczenia na zapadalność na chorobę Parkinsona – mówi Bronstein.

Swoim odkryciem pracownicy renomowanej uczelni pochwalili się w specjalistycznym piśmie Toxicological Sciences. Praca jest już pozytywnie zrecenzowana przez neurologów z innych uczelni.

Źródło zdjęcia: Papuchalka – kaelaimages / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.