Udostępnij

Smog znowu dusi Polaków. Ogłoszono alert RCB

08.12.2023

W związku z fatalną jakością powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert RCB w pięciu powiatach. Ostrzega się w nim mieszkańców przed wychodzeniem na zewnątrz. Nie znaczy to wcale, że w pozostałych miejscach sytuacja jest dobra.

Alert RCB wysłano do mieszkańców pięciu powiatów. Chodzi o Kędzierzyn-Koźle, Nowy Sącz, Krapkowice, oraz powiat krakowski ziemski i miasto Kraków. W wysłanym komunikacie radzi się, aby:

  • Zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu,
  • zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz,
  • ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Alert RCB może ustrzec przed „efektem pchnięcia do grobu”

– Ataki smogu są poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dla ludzi. Pierwsze kilka godzin krytycznie złej jakości powietrza może wywołać tzw. efekt pchnięcia do grobu – ostrzegał na łamach SmogLabu Krzysztof Smolnicki, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Krytyczna sytuacja jest najbardziej niebezpieczna dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Złe powietrze zwiększa ich narażenie na udary i zawały. Kolejnymi grupami najmocniej narażonymi są dzieci, seniorzy i kobiety w ciąży. Lekarze zwracają uwagę, że przebywanie na smogu znacznie obniża odporność, pogarsza samopoczucie, a często prowadzi do zgonu. Obecnie uważa się, że zła jakość powietrza jest przyczyną ponad 40 tys. zgonów rocznie. Zdaniem niektórych ekspertów liczba ta jest niedoszacowana.

Ponad 40 tysięcy przedwczesnych zgonów związanych ze złą jakością powietrza to bardzo ostrożne oszacowanie. W rzeczywistości, w świetle najnowszej wiedzy, liczba ta może być bliższa 52-56 tysiącom

Łukasz Adamkiewicz, ekspert European Clean Air Centre

Czytaj także: Pył PM 2.5 z węgla dwa razy bardziej wpływa na śmiertelność [NOWE BADANIA]

Polska w ogonie Europy

Cieplejsze zimy i silne wiatry sprawiają, że liczba „dni smogowych” spada. Według ostatniego raportu Polskiego Alarmu Smogowego w Nakle spadła aż pięciokrotnie. Lepiej jest także w Pszczynie, gdzie spadek był dwukrotny. Te dane nie powinny jednak skłaniać do nadmiernego optymizmu. Wystarczy kilka dni niższych temperatur i bezwietrznej pogody, aby powietrze stało się toksyczne.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest tzw. „niska emisja”, która odpowiada za niemal 80 proc. zanieczyszczeń powietrza. Chodzi o dym, który unosi się z domowych kominów, gdzie pali się węglem i drewnem. Według ostatnich wyliczeń portalu Wysokie Napięcie w Polsce zużywa się do ogrzania domów aż 18 razy więcej węgla niż w Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej na 13 mln ton spalanego w domach węgla kamiennego, aż 11,2 mln ton jest udziałem Polaków.

„Niska emisja” sprawia również, że przez decyzje pojedynczych mieszkańców cierpią setki tysięcy ludzi. Tak jest choćby w Krakowie, gdzie ogłoszony został Alert RCB. Główną przyczyną złego powietrza w mieście jest dym z gmin okalającego „obwarzanka”. Podczas gdy w Krakowie od kilku lat obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna, mieszkańcy ościennych gmin, które są usytuowane na wzniesieniach, żadnych zakazów nie muszą przestrzegać.

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.